Panathinaikos Athena elimina campioana en-titre din EuroLiga

Panathinaikos Athena a reusit un meci splendid care le-a permis calificarea printre cele mai bune patru echipe ale Europei, eliminand campioana en-titre, Regal Barcelona.

Multe nu sunt de spus, intrucat fantasticul public elen si-a indeplinit obiectivul suprem: calificarea favoritilor printre cele mai bune patru echipe ale Europei la basket masculin. Mai trist este ca in aceasta editie, Final Four-ul se tinea la Barcelona. Grecii au fost pur si simplu perfecti. Maine veti afla mai multe detalii despre aceasta partida de trista amintire. Noapte buna.

Regal Barcelona era obligata sa obtina victoria pentru a prelungi suspansul in privinta calificarii printre cele mai bune patru echipe ale Europei la basket masculin. Ceea ce si-au propus campionii en-titre a fost neutralizat magistral de catre un public senzational si gazdele au avut foarte mult de castigat, intrucat scandarile permanente i-au ajutat sa conduca pe tabela de marcaj, spre mahnirea catalanilor. Inca din primul sfert, grecii au devenit stapani pe situatie si i-a pus intr-o situatie jenanta pe adversari, fiind obligati sa se autodepaseasca in sine pentru a obtine victoria care permitea jucarea inca unui meci, de aceasta data in Palau Blaugrana. N-a fost posibil acest lucru, deoarece elenii au fost perfecti, din toate punctele de vedere.

Desi dupa intrarea la cabine scorul era foarte echilibrat, 34-33 pentru Panathinaikos Athena, vizitatorii au fost complet depasiti de evenimente imediat dupa reintrarea pe parchetul din capitala greceasca. Apararea agresiva care le-a pus probleme enorme in aceasta serie a inceput sa functioneze normal, iar catalanii n-au fost in stare sa gaseasca solutii benefice pentru a-i destabiliza psihic pe gazde. Modulul 2-3 cerut insistent de Zeljko Obradovic sa fie pus in aplicare, a oferit motive de bucurie in tribune. Fanii eleni au inceput sa scandeze impotriva celor echipati intr-un portocaliu obositor si s-a simtit evident in prestatia acestora. Dupa inca zece minute extrem de neplacute, ”Pana” lua o optiune serioasa in privinta calificarii. 56-47 este un scor care te face sa intri intr-o oarecare stare de panica, iar detinatorii EuroLigii din sezonul precedent, n-au avut ce face pentru a remonta diferenta uriasa de pe tabela.

In ultimul sfert regulamentar al partidei, situatia a ramas aceeasi, din pacate pentru sustinatorii Regal Barcelona. Dintr-o data toti cei echipati in verde inchis au atins perfectiunea aruncarilor, spre deosebire de oponenti, care au acuzat indelung huiduielile primite din partea spectatorilor. Grecii sunt intotdeauna fanatici si gasesc motive sa-si destabilizeze psihic adversarii. Cand mai erau aproximativ 2 minute, soarta castigarii partidei de catre catalani era amanata de ambitia fiecarui basketbalist al celor de la Panathinaikos si astfel scorul final de 78-67 nu a mirat pe nimeni. De felicitat atitudinea grecilor, dar prin prestatia fabuloasa avuta in cel de-al patrulea meci, a stopat reintalnirea cu fanii catalani al echipei noastre favorite, intrucat Final Four-ul din acest sezon competitional se desfasoara la Barcelona. Intr-adevar… este trist sa nu-ti vezi echipa acasa.

Un gând despre “Panathinaikos Athena elimina campioana en-titre din EuroLiga

1. Pingback: Prefata returului dintre MKB Veszprem si FC Barcelona Borges din EHF Champions League | Blogul Suporterilor Catalani