FC Barcelona vs Shakhtar Donetsk 5-1. Ucrainienii n-au rezistat asaltului blaugrana!

FC Barcelona s-a impus in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor in dauna gruparii ucrainiene Shakhtar Donetsk, scor final 5-1.

Oaspetii au avut pentru prima data oportunitatea sa modifice tabela, chiar dupa doar 40 secunde scurse din timpul regulamentar. Mijlocasul ofensiv de origine armeana, Mkhitaryan il dribleaza usor pe Sergio Busquets, insa plonjeaza in careu sa-l impresioneze pe centralul scotian Greg Thompson sa-i acorde lovitura de pedeapsa. In minutul imediat urmator, FC Barcelona deschide scorul. Posesia prelungita a balonului ii ofera sansa argentinianului Messi sa-l angajeze in careu pe Andres Iniesta, iar eroul ibericilor de la CM din Africa de Sud dribleaza senzational toata apararea vizitatorilor si-l invinge cu un sut bine plasat pe Andriy Pyatov, dedicand mai apoi reusita fetitei sale care s-a nascut in aceasta saptamana. Shakhtar s-a napustit spre atac si doar nesansa a facut ca elevii lui Mircea Lucescu sa nu stabileasca egalitatea, intrucat brazilianul Luiz Adriano nu a putut sa profite de indecizia perechii de fundasi centrali Pique-Busquets. Aceste ocazii rarisime survenite pana spre intrarea in primul sfert de ora regulamentar al partidei i-au costat scump pe campionii ucrainieni. Catalanii au fost in nenumarate randuri aproape sa majoreze scorul, insa tentativele atacantilor au fost stopate de portarul advers, asta pana spre minutul 34. Autorul primului gol al serii este lasat sa-si potriveasca mingea pentru o pasa realmente fantastica peste toata defensiva vecinilor nostri din nord, iar Daniel Alves a pacalit sistemul defensiv al adversarilor, driblandu-l in pozitie de 1 la 1 pe Pyatov, dupa care a indeplinit o simpla formalitate. Cea de-a doua reusita a serii a pastrat nonsalanta senzationala de incredere si doar buna pozitionare in teren al adversarilor au stopat majorarea scorului. Ambele tabere intrau la cabine avand diferite stari de spirit si cei doi tehnicieni aveau misiunea sa-si incurajeze exemplar elevii pentru atingerea obiectivului propus.

Dupa mici tachinari tactice, Barcelona majoreaza diferenta in favoarea ei, reusind sa puncteze printr-un sut al lui Gerard Pique deviat nefericit de catre Yaroslav Rakitskiy. Acest gol a venit in urma unui corner obtinut de David Villa si executat impecabil de Xavi. Tanarul fundas ucrainian avea sa-si ia revansa cinci minute mai tarziu, tot in urma unei faze fixe. In urma acestui gol inscris cu genunchiul de catre Rakitskiy, Iniesta a incasat un cartonas galben, ceea ce-l face sa rateze mansa retur de pe Dornbass Arena din Donetsk. Nici n-au avut timp sa se felicite reciproc pentru golul inscris ca elevii lui Josep Guardiola au raspuns instantaneu acestei provocari, exact precum o mare echipa. Ajuns in postura de finalizare, malianul Seydou Keita trimite un ”trasor” in vinclul portii aparate de Pyatov, starnind mandrie pe Camp Nou si indignare in tabara ucrainienilor. Ramaneau 30 minute in care spectacolul era 100% garantat de maestrii balonului rotund. Catalanii s-au distrat pur si simplu cu vizitatorii complet debusolati de cele patru reusite din aceasta seara. Messi inscrie la randul sau spre intrarea in ultimele 15 minute, dar este semnalizat in pozitie corecta de offside in momentul pasei decisive, marca Pedro Rodriguez, intrat in locul lui David Villa. In cele din urma scorul final avea sa devina 5-1. Daniel Alves il fenteaza pana reuseste sa scape de marcajul lui Razvan Rat si trimite in careul advers, iar ”magicianul” blaugrana inchide tabela.