Recreativo Huelva vs Barça Atlètic 1-1. Schimbarile produse de Luis Enrique au fost decisive!

In prologul etapei a 34-a din Liga Adelante, Recreativo Huelvo si Barça Atlètic au incheiat la egalitate, 1-1, in pofita deselor oportunitati de gol.

Nuevo Colombino din Huelva a gazduit prologul etapei a 34-a din Liga Adelante. Atat gazdele cat si vizitatorii erau neinvinsi de aproximativ 8 etape, asa ca meciul se anunta extrem de echilibrat. Surprinzator sau nu, ambele tabere au apelat la duritati, totul sa-i deranjeze pe ceilalti in asa fel incat obiectivul propus initial sa fie pus in pericol. Benjamin Martinez de la Barça Atlètic a fost fotbalistul care nu a avut deloc mila de oponenti. Inca din minutul 5 produce prima ”victima”. Jose Mora este nevoit sa-l inlocuiasca pe Andres Lamas, deoarece dupa impactul in momentul sariturii cu Benja, a aterizat pe gazon intr-un mod nefericit, fracturandu-si piciorul stang. Lasand deoparte aceste intrari care nu fac cinste absolut deloc, meciul in sine a fost unul foarte cursiv.

Recreativo a incercat in dese randuri sa surprinda apararea catalanilor printr-un stil de pasare asemanator practic de elevii lui Luis Enrique. Ocaziile au inceput sa apara si Jordi Masip, fiul legendarului handbalist catalan Enric Masip, a fost pus intr-o situatie realmente dificila. De partea cealalta, filiala blaugrana a preferat in prima repriza sa evolueze putin neobisnuit fata de standardul impus de catre Luis Enrique. Defensiva bine organizata in apropierea liniei proprii le-a dat pur si simplu planurile peste cap gazdelor, care se asteptau intr-o oarecare masura sa fie atacati incontinuu cu speranta sa-i prinda pe un contraatac nimicitor.

Baietii trimisi in lupta de Luis Enrique n-au fost cei obisnuiti si acest lucru s-a vazut foarte bine, deoarece lipsa evidenta de jocuri in care n-au avut posibilitatea sa-si demonstreze calitatile desavarsite, s-a simtit in angrenaj. A incercat Nolito anumite patrunderi in mare viteza pe langa fundasii laterali, insa a fost ghicit in permanenta. In aceste conditii, stapanii balonului au devenit elevii lui Carlos Rios. Dupa nenumarate incercari esuate, minutul 28 aduce deschiderea scorului. Emilio Sanchez centreaza extraordinar in careu, iar Armando Lozano, capitan in aceasta intalnire, il tranteste fara sa-i pese de eventualele consecinte, pe Jesus Vazquez, urcat in avanposturi. Arbitrul ii acorda cartonas galben si lovitura de pedeapsa este executata magistral de catre acelasi Vazquez, dar centralul acorda repetarea penalty-ului, pentru ca atat cei echipati intr-un echipament cu dungi alb-albastre si oaspetii, s-au miscat inainte de executare. De aceasta data, Pablo Sanchez este cel indreptatit sa-si treaca numele pe lista marcatorilor. Purtarorul tricoului cu numarul 9 inscrie splendid, pacalindu-l pe Jordi Masip.

Scorul aratat pe tabela i-a facut pe micii canterani sa-si impuna inegalabilul stil spectaculos de pase in profunzime, dar atentia sporita al adversarilor a facut ca tabela sa ramana nemodificata spre finele primelor 45 de minute regulamentare ale disputei. Au fost incercari laudabile de periclitare al buturilor adverse, dar precizia a lasat de dorit. Intrarea la cabine devenea astfel un moment important in perspectiva abordarii reprizei secunde. De aceasta data, vizitatorii au fost mult mai decisi sa nu fie invinsi. Au avut prilejul unei usoare relaxari venita din partea oponentilor si aceasta neinteleasa decizie le-a permis sa-si dezvolte jocul incantator. Fabri, portarul gazdelor, a avut grija sa nu-i fie introdusa mingea in plasa. Lipsa evidenta de precizie din partea celor trimisi de Luis Enrique pe gazon l-a enervat pe fostul mijlocas ofensiv din perioada anilor 90 si dupa trecerea primei ore regulamentare de joc, face doua schimbari.

Benjamin Martinez si Carlos Carmona sunt inlocuiti de catre Edu Oriol si Victor Vazquez, capitanul obisnuit al filialei catalane. Impactul produs de ambii a redat increderea necesara inscrierii unui nou gol stagional in Liga Adelante, cel de-al 67-lea al sezonului. Interesant este modul cum s-a marcat acest gol. Nolito este faultat pe banda stanga si obtine lovitura libera. Centrarea sa il vizeaza in careu pe golgeterul ligii secunde iberice, Jonathan Soriano. Balonul ajunge la fostul component al concitadinei Espanyol si lovitura cu capul il invinge pe bravul Fabri. Golul picat in minutul 67 devenea astfel al 24-lea inscris de Soriano in actuala editie. Din pacate, absolut nimic notabil nu s-a mai petrecut spre finalul intalnirii, iar ambele tabere s-au multumit cu acest rezultat de egalitate.