Parcursul 100% victorios din Liga ASOBAL continua

FC Barcelona Borges a dispus categoric de BM Cuatro Rayas Valladolid, scor final 36-23, pastrand astfel situatia favorabila inceputa inca din prima etapa. Baietii au la dispozitie aproximativ 5 zile pentru a-si mari fortele cu gigantii de la THW Kiel in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Meciul tur se va desfasura chiar in ziua de Paste.

Elevii lui Xavi Pascual s-au razbunat cu varf si indesat pe gruparea din Valladolid, cea care i-a invins in semifinalele Cupei Regelui Spaniei, nepermitandu-le astfel sa se dueleze cu rivalii traditionali din campionatul Spaniei, Ciudad Real Renovalia BM. De aceasta data, echilibrul a persistat in Palau Blaugrana decat 5 minute, pana la scorul de 5-4 pentru FC Barcelona Borges. Cu ajutorul nespus al bosniacului Daniel Saric, handbalistii catalani nu le-au oferit deloc prilejul adversarilor sa revina in prim-plan, intrucat interventiile marelui Saric au redat mult entuziasm in tabara blaugrana, iar greselile oponentilor au fost speculate prompt de catre actualii lideri din Liga ASOBAL, campionatul profesionist al Spaniei la handbal masculin. Scorul pauzei arata un 16-12 extrem de echilibrat. Dupa iesirea de la cabine, oaspetii au acuzat dur factorul lipsei evidente de concentrare al tuturor celor echipati intr-un predominant galben si acest lucru le-a permis catalanilor sa-i pedepseasca crunt.  Dintr-o data, partida s-a transformat intr-o simpla joaca de copii pentru cea mai titrata grupare profesionista din handbalul masculin. Demonstrand multa precizie, gazdele i-au facut pe adversari sa termine mai devreme ”benzina”. Jucatori experimentati precum Iker Romero, Siarhei Rutenka sau Jesper Noddesbo n-au pierdut imensa sansa de a-i pedepsi aspru pe oponenti pentru lipsa deplorabila de incredere in sine si scorul final de 36-23 a demonstrat ca odata ajunsi la parametri normali de concentrare ridicata, catalanii sunt greu de rapus, indiferent de situatia dezechilibrata de pe parchet.