Betis Sevilla incheie o perioada de invincibilitate catalana

Invierea Domnului nu a adus bucurie in tabara filialei blaugrana. Micii canterani au fost invinsi dupa aproximativ 3 luni de invincibilitate. Principala favorita la promovarea in La Liga, Real Betis, i-a invins cu un neverosimil 0-3, chiar pe Mini Estadi.

Luis Enrique si elevii sai au asistat ieri, 24 aprilie 2011, la prima infrangere suferita dupa 9 meciuri in care au evoluat realmente fabulos. Meciul s-a jucat in conditii exceptionale, unde bunadispozitia a predominat intreaga atentie intr-o zi sfanta, Invierea Domnului. Meciul nu l-am putut viziona, intrucat am fost plecat cu prietenii si familia departe de Romania, iar astazi aflai rezultatul final, insa in acelasi timp ma simt nevoit sa relatez doar golurile inscrise, pentru ca timpul nu-mi permite sa public cronica partidei. Imi cer scuze fanilor catalani, dar trebuie sa ma intelegeti si pe mine, deoarece am sarbatorit cumsecuvine Pastele. Primul gol inscris de andaluzi a fost mai degraba unul in care adversarii le-au oferit mici oportunitati sa patrunda in careu. Marc Muniesa greseste lamentabil o pasa catre un coechipier si Juanma reuseste pasa decisiva catre Ruben Castro, al carui sut ulterior l-a facut pe Oier Olazabal sa scoata pentru prima data balonul din plasa. Golul al doilea a fost opera lui Jorge Molina, iar acelasi Juanma a pasat decisiv catre colegul din avanposturi si Molina nu l-a iertat pe Olazabal, care s-a vazut nevoit sa se recunoasca invins pentru a 2-a oara. Golurile venite in minutele 42 si 45 le-a turnat definitiv plumb in picioare catalanilor, iar capitanul vizitatorilor, brazilianul Iriney, a inchis tabela in minutul 64. Toate reusitele andaluzilor le puteti viziona aici .