FC Barcelona Borges a castigat in extremis prima mansa din cadrul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor impotriva campioanei en-titre, THW Kiel, scor final 27-25.

Ieri, 24 aprilie 2011, a fost data in care s-au intalnit finalistele editiei precedente din cadrul Ligii Campionilor la handbal masculin, FC Barcelona Borges si THW Kiel. De aceasta data, cele doua tabere s-au duelat de abia in faza sferturilor de finala ale competitiei, iar echilibrul valoric a facut ca tabela de pe Palau Blaugrana sa nu capete proportii covarsitoare in favoarea uneia sau alteia. Evidenta concentrare ridicata a persistat in ambele echipe, cu mici ezitari ale catalanilor, care au fost in dese randuri protagonisti ai unor desprinderi care puteau decide victoria intr-un mod mult mai clar decat scorul final, 27-25. ”Vinovat” 100% pentru aceasta remontare psihica si necesara pentru colegii sai, a fost cel mai bun portar al Europei, Thierry Omeyer. Francezul si-a aratat talentul nespus in momente dificile pentru THW Kiel, insa oboseala si-a spus cuvantul pe finalul intalnirii, iar catalanii condusi exemplar de catre Siarhei Rutenka au castigat primul duel important avut cu nemtii. Confruntarea urmatoare va decide calificata in semifinale, acolo unde editia actuala de Final Four se va desfasura tot in Koln si al sau impozant Lanxess Arena.

Un gând despre “FC Barcelona Borges dispune de THW Kiel in prima mansa din sferturile Ligii Campionilor

1. Pacat ca nu am apucat sa vad meciul… A fost zi de padure si gratar. 😀
    E un avantaj fragil, dar e bine ca il avem. Baietii pot aborda cu incredere returul, insa trebuie sa faca un meci mare pentru a se califica.