FC Barcelona vs RCD Espanyol Barcelona 2-0. La un singur punct de castigarea titlului!

Golurile inscrise de Andres Iniesta si Gerard Pique au apropiat-o pe FC Barcelona la un singur punct de castigarea titlului cu numarul 21 din istoria clubului.

Pana sa fluiere inceputul acestui meci care a contat pentru etapa a 34-a, Fernandez Borbalan si cei 22 de jucatori implicati au tinut un minut de reculegere in memoria lui Severiano Ballesteros, cel mai legendar jucator profesionist de golf european din istorie si ambasador de cinste al gruparii catalane. ”Extraterestrii” au avut parte de o usoara timorare inexplicabila in primele minute, ceea ce le-a permis vizitatorilor sa incerce imposibilul, dar n-au fost suficient de lucizi in momentul finalizarii. Dupa trecerea primului sfert de ora regulamentar al intalnirii, gazdele au devenit stapanii jocului, iar ocaziile au inceput sa apara. Dupa nenumarate sanse esuate, in minutul 30 tabela avea sa se modifice pentru prima data.

Ajuns in ofensiva, Andres Iniesta profita de neatentia fundasului dreapta Chica, il dribleaza doar dintr-o fenta, patrunde magistral in zona careului advers si il executa cu un sut bine plasat pe camerunezul Idriss Kameni. Pana spre ultimele secvente ale primei reprize, cei echipati intr-un predominant ros-albastru au mai avut ocazia sa majoreze diferenta, insa David Villa si-a pierdut luciditatea dupa o serie remarcabila de pase in profunzime, care a adus balonul la picioarele celui poreclit ”El Guaje” . Iesirea de la vestiare nu a fost un bun prilej pentru oaspeti sa rasufle usurati dupa ratari monumentale ale adversarilor, intrucat aveau sa faca cunostinta cu detenta extraordinara al unuia dintre cei mai apreciati fundasi centrali de pe mapamond.

In urma unui corner executat impecabil de catre Xavi Hernandez, Gerard Pique se inalta deasupra tuturor si profita de ezitarea lui Kameni, incheind practic socotelile cu dusmanii locali. Minutele ramase pana la final au fost tratate oarecum lejer de catre favoritii nostri si doar aparitia lui Eric Abidal pe gazon, a mai ridicat asistenta in picioare. Prin aceasta victorie, FC Barcelona se afla la doar un singur punct de castigarea titlului. Partida de miercuri seara contra gruparii valenciene FC Levante va oferi posibilitatea catalanilor sa incheie definitiv lupta pentru castigarea titlului. Chiar daca ar avea nevoie doar de 1 punct, eu vreau cu insistenta sa se obtina victorii in cele trei etape ramase de disputat, totul pentru a indeplini cu brio misiunea 100.