FC Barcelona Borges vs Rhein-Neckar Löwen 30-28. Soarta a fost de partea catalanilor!

In urma cu cateva minute FC Barcelona Borges a dispus de Rhein-Neckar Löwen, scor final 30-28 si astfel a patruns in marea finala, unde ii asteapta Hamburg SV sau Ciudad Real Renovalia BM.

Lanxess Arena a asistat in aproximativ o ora si jumatate la un adevarat razboi psihologic intre Rhein-Neckar Löwen si FC Barcelona Borges. Cele doua semifinaliste au oferit publicului nemtesc motive intemeiate de lupta extraordinara. A existat un echilibru fantastic, din care catalanii au realizat desprinderea intr-un moment in care destinul a fost 100% de partea lor, insa pana acolo voi scrie detaliile acestei calificari fabuloase in finala Ligii Campionilor.

Primul gol al partidei a venit de abia dupa doua minute de joc, autor fiind pivotul danez Jesper Noddesbo. Nemtii s-au aparat agresiv, ceea ce i-a determinat pe catalani sa nu gaseasca solutiile viabile de gasire al pivotului si acest lucru putea sa-i coste, intrucat a existat o mana ridicata din partea arbitrilor, dar clarviziunea a decis in cele din urma prima reusita. Dupa aceea, ” leii din Manheim” au facut cunostinta cu concentrarea lui Daniel Saric. Bosniacul a respins suturi periculoase, iar colegii sai din avanposturi au fructificat paradele sale. FC Barcelona Borges conducea dupa sase minute regulamentare cu 4-0. De abia in cel de-al optulea minut, nemtii au inscris. Experimentatul inter dreapta de origine islandeza, Ollafur Steffanson pacaleste relaxarea aparatorilor blaugrana si ofera prilejul germanilor din tribuna sa exulte. Situatia favorabila ibericilor a continuat pana cand si-a facut aparitia pe parchet celebrul Karol Bielecki, poreclit ”piratul”, din cauza pierderii unui ochi intr-un meci amical desfasurat in Polonia intre reprezentativa tarii sale si Croatia. Diferenta s-a mentinut pana la 8-4. Bielecki a fost in centrul atentiei pe durata celor 15 minute ramase de jucat din prima repriza, intrucat le-a redat entuziasm coechipierilor sai prin siguranta aratata. Incurajati frenetic de spectatori, ”leii” si-au amintit ca detin controlul total asupra intalnirilor directe avute cu catalanii in acest sezon si au revenit in joc, starnind nemultumire evidenta in staff-ul vice-campionilor europeni.

Desigur, a fost exclusiv vina lui Xavi Pascual. Domnia sa si-a batut pur si simplu joc de avantajul substantial capatat in prima jumatate din timpul regulamentar si a incercat diverse improvizatii, insa acest lucru i-a determinat pe nemti sa fie mai agresivi pe cele doua faze. Observand iminenta reactie neconvingatoare, germanii s-au napustit asupra buturilor lui Saric, care s-a vazut nevoit sa scoata balonul din poarta in multe randuri. Scaderea nivelului de concentrare le-a fost fatala vizitatorilor. Rhein-Neckar Löwen a fortat in ultimele minute egalarea si profitand de inspiratia lui Szlawomir Szmal si precizia executiilor rafinate de pe extrema ale golgeterului Ligii Campionilor, Uwe Gensheimer, nemtii au intrat la cabine cu un ascendent moral in dauna oponentilor. Cei doi tehnicieni erau obligati sa-si trezeasca elevii din amorteala, cu un plus in ceea ce-l priveste pe domnul Pascual. Fostul antrenor cu portarii din tabara catalanilor a avut parte de un destin fantastic. Spre intrarea in ultimele 20 minute ale intalnirii, Szmal, cel care parase o multime de suturi indreptate spre buturile sale, chiar in situatie de 1 la 1 in trei ocazii, s-a accidentat si a produs dezechilibrul evident. In minutul 40, tabela arata un 20-20 care conferea ambelor tabere speranta unei descarcari emotionale necesara acestui moment critic. Din fericire, cei care au avut soarta de partea lor au fost favoritii nostri. Cel intrat in poarta nemtilor, Henning Fritz, n-a fost intr-o dispozitie de joc care sa permita parade si catalanii au profitat indelung dupa imprecizia batranului portar de origine germana.

In doar patru minute scorul devenea 23-20 pentru FC Barcelona Borges. Pe faza ofensiva, nemtii s-au precipitat inexplicabil si au oferit posibilitati de contraatac adversarilor si acestia n-au mai ratat tinta, sau mai bine zis au avut noroc imens cu Fritz, total neincalzit pentru a oferi linistea deplina colegilor sai. In ciuda unei imense dorinte de revenire in joc, germanii s-au pierdut in ultimele 10 minute, cand tanarul Gonzalo Perez de Vargas a parat o lovitura de la 7 metri, ceea ce a insemnat automat marirea diferentei de 3 goluri. Catalanii nu au ratat tinta in fata unui Fritz complet iesit din joc si astfel in ultimele minute ramase s-au aparat destul de agresiv incat sa nu permita inscrierea unor goluri rapide. In schimb, atacurile acestora au fost gandite excelent si cele trei minute disponibile avute de nemti la dispozitie sa intoarca situatia in favoarea lor s-au lovit inexplicabil de o lipsa evidenta de luciditate nerecomandata in astfel de momente potrivnice, astfel ca FC Barcelona Borges a patruns in finala Velux Champions League, chiar daca a avut de infruntat teribilismul fanilor germani. Bravo baieti!

FC Barcelona Borges (12+18) Siarhei Rutenka 5 goluri, Juanin Garcia 5 goluri, Victor Tomas 4 goluri, Raul Entrerrios 3 goluri, Marco Antonio Oneto 3 goluri, Albert Rocas 2 goluri, Christian Ugalde 2 goluri, Laszlo Nagy 2 goluri, Jesper Noddesbo  1 gol, Cedric Sorhaindo 1 gol, Konstantin Igropulo 1 gol, Dani Sarmiento 1 gol.

Rhein-Neckar Löwen (12+16) Uwe Gensheimer 7 goluri, Olaffur Steffanson 4 goluri, Ivan Cupic 4 goluri, Karol Bielecki 3 goluri, Zarko Sessum 3 goluri, Bjarte Myrhol 2 goluri, Grzegorz Tkaczyk 2 goluri, Andy Schimdt 1 gol, Michael Muller 1 gol, Patrick Groetzki 1 gol.