Regal Barcelona incepe seria semifinalelor cu un succes la 15 pct diferenta

In apropierea miezului noptii al zilei de ieri, 27 mai 2011, Regal Barcelona a inceput convingator seria semifinalelor campionatului spaniol, invingand pe Caja Laboral, scor final 86-71.

Primele douazeci de minute au fost echilibrate, din toate punctele de vedere. Vizitatorii s-au auto-depasit in ultimele trei minute ale sfertului secund, iar Palau Blaugrana devenea incet dar sigur, arena unde baskonii aminteau fanilor de incredibilul parcurs din finala editiei precedente din campionat. Din fericire, usoara relaxarea i-a costat scump pe elevii titratului Dusko Ivanovic. Diferenta de 8 pct acumulata pana atunci, a disparut imediat, intrucat a inceput sa functioneze precizia dincolo de panoul advers si basketbalisti precum Juan Carlos Navarro sau Erazem Lorbek, n-au ratat tinta, starnind astfel mahnire in tabara oaspetilor. Cele doua tabere intrau la vestiare cu un usor avantaj moral al catalanilor, din cauza revenirii dintr-o situatie critica. Scorul arata un 40-41 care ii motiva suplimentar pe gazde sa-si impuna ritmul obisnuit de joc, fata de adversarii sai, care simteau o oarecare superioritate. In cele 15 minute regulamentare, povetele celor doi tehnicieni n-au fost pe deplin ascultate. Regal Barcelona a dominat penultimul sfert, iar diferenta obtinuta pe durata celor 10 minute a fost indeajuns pentru o victorie necesara. Faza defensiva a functionat ireprosabil si eventualele contraatacuri i-au destabilizat psihic pe campionii en-titre ai Ligii ACB. Navarro, Lorbek, Anderson si N’Dong au fost in centrul atentiei. Cvartetul blaugrana si-a impus pe parchet calitatile desavarsite, atat pe aparare, cat mai ales in ofensiva, unde luciditatea a contat decisiv in privinta unui avans considerabil, 13 pct. Scorul general de 64-51 cu care s-a intrat in ultimul sfert, a fost suficient pentru obtinerea unui prim succes necesar, deoarece baskonii s-au resemnat definitiv odata cu trecerea timpului, pierzandu-si concentrarea de odinioara, ceea ce le-a permis oponentilor sa faca spectacol, creand un entuziasm de nedescris in tribune. Urmatorul meci va avea loc maine, cu incepere de la ora 13:30, tot in Palau Blaugrana.

Regal Barceona (18+22+32+14) Alan Anderson 17 pct, Boniface N’Dong 17 pct, Erazem Lorbek 17 pct, Juan Carlos Navarro 17 pct, Victor Sada 6 pct, Kosta Perovic 4 pct, Fran Vazquez 3 pct, Terence Morris, Roger Grimau 2 pct.

Caja Laboral (19+22+20+10) Mirza Teletovic 23 pct, Marcelinho Huertas 17 pct, Stanko Barac 17 pct, Pau Ribas 5 pct, Batista 4 pct, David Logan 3 pct, Fernando San Emeterio 2 pct.