FC Barcelona Borges a dispus in marea finala de catre Ciudad Real Renovalia BM, scor final 27-24, obtinand astfel cel de-al 8-lea trofeu de acest gen din istoria clubului.

Lanxess Arena era arhiplina. Atat catalanii cat si oponentii sai aveau motive intemeiate sa spere intr-o eventuala cucerire al celui mai ravnit trofeu european din cadrul handbalului masculin, Velux Champions League. Desi initial am informat cititorii ca Ciudad Real Renovalia BM este avantajata in privinta portarilor, n-a fost deloc asa. Arpad Sterbik s-a accidentat in semifinala cu Hamburg SV si astfel elevii lui Talant Duyschebaev s-au vazut nevoiti sa tina cont de experienta lui Javier Hombrados. Odata cu aceasta veste incurajatoare pentru catalani, acestia porneau evident cu prima sansa, strict datorita diferentei certe de valoare intre cei doi portari. Ulterior, pe durata intregii partide, argumentul meu a fost justificat de prestatia bosniacului Daniel Saric. Echilibrul valoric intre cele doua tabere a persistat in 20 de minute de-a dreptul spectaculoase, unde am putut admira cu totii, goluri rapide coroborate cu interventii dumnezeiesti ale celor responsabili cu siguranta colectiva. Pana in momentul rezultatului de egalitate, 10-10, finalistii editiei 2010-2011 au avut oportunitati sa majoreze evident diferenta infima de doar 2 goluri capatata, insa a contat enorm concentrarea intre buturi. De aici, cu zece minute inainte de sfarsitul primei reprize, a existat doar o singura echipa pe teren, FC Barcelona Borges. Catalanii au avut in Saric, un inger pazitor, care l-a umilit pe omologul sau, inscriind din poarta pentru un 12-10 infim. Din fericire, reusita ex-iugoslavului le-a turnat plumb in picioare adversarilor, acestia nefiind in stare sa-l invinga pe titularul de drept al celei mai titrate grupari profesioniste din istoria handbalului masculin. Paradele splendide le-a permis colegilor sai sa mareasca substantial diferenta pe tabela de marcaj, astfel ca FC Barcelona Borges intra la cabine avand 4 reusite in fata adversarilor, 14-10.

Cei doi tehnicieni deveneau preocupati sa mentina concentrarea la un nivel ridicat, ceea ce permitea iesirea dintr-o situatie critica. Din fericire, Xavi Pascual si-a surclasat omologul, din toate punctele de vedere. Improvizatiile lui Duyschebaev au produs un dezechilibru evident in cele zece minute scurse din cea de-a doua repriza. Diferenta de 4 goluri a ajuns la numai putin de 7, spre bucuria bancii de rezerva. Si de aceasta data, ”vinovat” pentru asa ceva a fost inegalabilul Daniel Saric. Bosniacul i-a exasperat pe rivalii traditionali din ultimul deceniu, iar coechipierii sai au inteles perfect situatia favorabila, inscriind de fiecare data in asa fel incat sa permita intr-o oarecare masura, liniste. Un moment de relaxare i-a costat pe catalani, insa deficitul recuperat de catre Ciudad Real, n-a fost indeajuns sa instaureze ingrijorare in sanul celor echipati intr-un tricou predominant ros-albastru cu dungi. Eliminarile gratuite ale unor handbalisti agresivi pe faza defensiva precum Magnus Jernemyr, Laszlo Nagy sau Cedric Sorhaindo, i-a obligat pe triplii campioni ai Europei sa incerce imposibilul, dar s-au lovit de ”stanca” Saric, portar care a parat mai multe suturi decat totalul golurilor inscrise de Ciudad Real Renovalia BM, 24. Bosniacul s-a laudat cu 25 de interventii magistrale. FC Barcelona Borges s-a incununat astfel regina Europei dupa o pauza indelungata, sase ani. Scorul final de 27-24, gol in ultimele secunde inscris de Jesper Noddesbo, a insemnat automat cucerirea celui de-al 8-lea trofeu intercluburi, marindu-si astfel numarul de cupe, 3 mai multe decat Vfl Gummersbach si 5 fata de un trident impresionant de echipe precum SKA Minsk, SC Magdeburg si nu in cele din urma, adversarul din finala editiei 2010-2011 de Velux Champions League, Ciudad Real Renovalia BM.

FC Barcelona Borges (14+13) Jesper Noddesbo 8 goluri, Juanin Garcia 3 goluri, Siarhei Rutenka 3 goluri, Victor Tomas 3 goluri, Raul Entrerrios 2 goluri, Albert Rocas 2 goluri, Konstantin Igropulo 1 gol, Cedric Sorhaindo 1 gol, Laszlo Nagy 1 gol, Christian Ugalde 1 gol, Dani Sarmiento 1 gol, Daniel Saric 1 gol.

Ciudad Real Renovalia BM (10+14) Markus Jurkiewicz 5 goluri, Kiril Lazarov 5 goluri, Alberto Entrerrios 4 goluri, Luc Abalo 3 goluri, Joan Canellas 2 goluri, Chema Rodriguez 2 goluri, Roberto Garcia-Parrondo 1 gol, Jonas Kallman 1 gol, Julen Aguinagalde 1 gol.

Un gând despre “FC Barcelona Borges vs Ciudad Real Renovalia BM 27-24. A doua Liga in decurs de 2 zile!

1. Ce frumos e sa fi suporterul acestui superb club! Si la fotbal si la handbal un singur nume impune respect: FC BARCELONA!