Barça Atlètic revine pe podium in Liga Adelante cu o etapa ramasa de disputat

In penultima etapa din Liga Adelante, filiala clubului FC Barcelona a revenit pe podium, in urma unui succes rasunator in dauna gruparii UD Salamanca, scor final 5-1.

Saptamana precedenta a fost extrem de importanta pentru destinele societatii catalane, intrucat fotbalistii si handbalisti au devenit campionii Europei, starnind fala in provincia distrusa de Generalul Franco si reconstruita de ingeniozitatea maestrului Gaudi, arhitect ce merita felicitat pentru eforturile depuse in acest oras. Departe de importanta zonei culturale ce este astazi Barcelona, competitia sportiva a fost la inaltimea asteptarilor. Pe langa performanta obtinuta de cei mentionati mai sus, dramatismul trait pe celelalte arene unde sportul catalan este apreciat, a trait intensiv desfasurarea evenimentului in sine, care a readus zambetul pe fetele tuturor. Mai intai veti citi in randurile de jos cronica meciului dintre Barça Atlètic, filiala clubului catalan de fotbal, dupa care va pun in situatia sa cunoasteti indeaproape realizarile basketbalistilor, alti sportivi respectati in societate.

Aflat la ultimul sau meci oficial in calitate de tehnician pe teren propriu, Luis Enrique a dorit cu insistenta ca elevii sai sa multumeasca tuturor celor prezenti in urma cu doua zile sa asiste la ultima reprezentatie din aceasta editie 2010-2011 din Liga Adelante, cel de-al doilea esalon ca importanta din fotbalul spaniol. Zis si facut. Misiunea micilor canterani a fost una realmente incantatoare. In ciuda nevoii acute de inlocuire al unui trident introdus in teren inca din primele minute, strict datorita agresivitatii de neconceput al vizitatorilor, Barça Atlètic nu a intampinat probleme impotriva unui oponent lipsit de griji in privinta obiectivului propus initial. Nolito, Palu si Victor Vazquez i-au substituit pe Saul Berjon, Ilie Sanchez si nu in cele din urma, Carles Planas, toti acuzand probleme medicale. Teama instaurata in concentrarea catalanilor nu i-a descurajat absolut deloc sa ofere o binemeritata lectie fotbalistica adversarilor.

Dupa indelungi tatonari, Benjamin Martinez deschide scorul cand mai erau de disputat doar 8 minute din timpul regulamentar al primei reprize. Atacantul in varsta de 28 ani profita de indecizia fundasilor adversi, plasand impecabil o lovitura de cap. Ulterior, executia magistrala a fost aplaudata cuviincios de public, deoarece au fost vizibili impresionati de golul atacantului. In repriza secunda suporterii au asistat la un duel inegal intre profesionisti si simpli amatori veniti sa indure pofta imensa de goluri ai oponentilor. Oaspetii puteau egala imediat dupa iesirea de la vestiare, insa soarta n-a fost de partea elevilor lui Sanchez Balta. La putin timp dupa ratare, Jonathan Soriano il invinge pe portarul advers dupa un contraatac letal. Vizitatorii nu s-au predat si au redus din diferenta printr-un gol exceptional venit din bocancul lui Edu Bedia.

Din pacate pentru ocupantii pozitiei a 19-a, canteranii au dorit sa-si ia ramas bun de la fani printr-un meci perfect si ultimele zece minute le-au apartinut in totalitate. Golgeterul esalonului secund mareste avantajul initial de doua goluri, executandu-l dintr-un unghi relativ inchis pe nefericitul Biel Ribas. Ulterior, partenerul sau obisnuit din avanposturi, Nolito inscrie al patrulea gol al serii, autorul pasei fiind omul partidei, Jonathan Soriano. Scorul final de 5-1 a fost stabilit de catre fostul component al concitadinei Espanyol Barcelona, reluand cu usurinta in plasa pasa magistrala venita din partea lui Victor Vazquez. Dupa fluierul final, colegii i-au multumit capitanului Vazquez pentru contributia din acest sezon in cadrul filialei blaugrana, intrucat fostul coleg de generatie cu Lionel Messi a semnat in urma cu 1 luna,ca jucator liber de contract cu gruparea belgiana Club Brugges. Rezumatul partidei il puteti urmari aici. Datorita acestei victorii, au revenit iarasi pe podium, cu exact o etapa inainte de sfarsitul sezonului competitional. Din pacate, micii canterani nu pot promova in La Liga, strict datorita faptului ca echipa mare este prezenta pe prima scena fotbalistica din Spania. Chiar si asa insa, o clasare pe ultima treapta a podiumului ar fi colosala. In ultima etapa, Barça Atlètic intalneste una dintre promovatele in Primera Division, UD Rayo Vallecano.