Barça isi pastreaza trofeul de casa pentru al 2-lea an consecutiv

Elevii lui Pep Guardiola au evoluat de-a dreptul magistral in confruntarea cu SSC Napoli, adversarul din cea de-a 46-a editie Joan Gamper. Scorul final a fost unul demn de apreciat, 5-0.

Prezentarea a fost extrem de placuta, numele fiecarui component al actualei echipe conduse de inegalabilul Pep Guardiola, fiind afisat pe-o mica tablita electronica, specifica intrarilor in arena al celebrilor basketbalisti din NBA (National Basketball Asociation) . Partida jucata in memoria fondatorului de origine elvetiana, Joan Gamper, impotriva italienilor de la SSC Napoli, a fost dovada unei orchestratii extraordinara, tipica celor care intr-adevar agreeaza spectacolul sportiv. Formula de baza trimisa pe gazon i-a avut in centrul atentiei pe Thiago Alcantara si Cesc Fabregas, doi colegi care isi disputa neincetat suprematia pentru a intra in gratiile celui nascut in Santpedor. Evolutiile ambilor a fost in multe randuri, peste asteptari, insa odata cu trecerea timpului, emotiile au disparut si am putut vedea cu totii momente memorabile. Cu toate acestea insa, ”napoletanii” au deschis scorul pe Camp Nou. Unul dintre cei mai aclamati atacanti de pe San Paolo, uruguayanul Edinson Cavani, il invinge pe J.M. Pinto cu o ”foarfeca” ce aminteste de brazilianul Rivaldo, unul dintre cei mai apreciati jucatori din istoria Barcelonei, dar in momentul pasei decisive, Lavezzi s-a aflat in pozitie neregulamentara. Totusi, reusita detinatorului Copei America merita aplaudata indelung. Din momentul respectiv, ”extraterestrii” au ”maturat” pe jos cu italienii, din toate punctele de vedere. A fost nevoie de 15 minute pentru ca ”fiul ratacitor” al Catalunyei sa deschida scorul, dupa ce Morgan de Sanctis l-a blochat excelent in situatie clara imediat dupa golul anulat corect de asistentul de pe partea dreapta din directia de atac al celor care au terminat stagiunea precedenta din Seria A pe pozitia a 3-a. Adriano Correia primeste o pasa in profunzime de la Andres Iniesta, il dribleaza printr-un procedeu tehnic desavarsit pe Grava si centreaza perfect pentru aparitia lui Fabregas, de unde acesta a indeplinit o simpla formalitate. Cinci minute mai tarziu, tabela avea sa se modifice pentru a doua oara. Dupa o succesiune splendida de pase, Seydou Keita ajunge in pozitie de finalizare, iar portarul advers n-a avut ce face la lovitura cu capul expediata in apropierea vinclului. Prima repriza s-a incheiat conform asteptarilor, 2-0. Nu ramanea decat ca cei trimisi in partea secunda sa mareasca substantial proportiile scorului, totul pentru a multumi celor aproximativ 88.000 de fani prezenti pentru a admira prestatiile favoritilor.

Consultandu-se cu staff-ul sau, Guardiola a decis introducerea unei alte echipe in repriza secunda. Fotbalisti trimisi de cel care poate deveni in curand mult mai titrat decat mentorul sau in arta antrenoratului, i-au multumit pentru aceasta oportunitate. Practic, nimic nu s-a schimbat in jocul echipei. Desi au intrat fotbalisti precum Isaac Cuenca, Marc Bartra sau Sergi Roberto, vizitatorii n-au putut face fata asaltului blaugrana. Bara s-a opus in minutul 55 unui nou gol, pentru ca Pedro Rodriguez si Cuenca au fost realmente ghinionisti. ”Canarul” avea sa se razbune sase minute mai tarziu. In urma unei lovituri libere executate impecabil de Leo Messi, mingea respinsa miraculos de portarul advers ajunge la picioarele celui care a stabilit un record greu de egalat in istoria catalanilor, ( a inscris in toate competitiile unde echipa a fost implicata) si de Sanctis s-a vazut nevoit sa scoata balonul din plasa pentru a 3-a oara. Scorul nu avea sa se termine asa, deoarece detinatorul FIFA Ballon D’Or, Messi, a vrut la randul sau sa-si treaca numele pe lista marcatorilor, stabilind o premiera personala. Pana la golul survenit in minutul 65, argentinianul nu a putut sa inscrie in trofeul de casa. Ba mai mult, a inchis tabela la un neverosimil 5-0, expediind un sut magistral la coltul lung. Evolutia incantatoare al tuturor celor implicati in acest meci ne dau sperante pentru adjudecarea Supercupei Europei, ceea ce l-ar determina pe Guardiola sa intre definitiv in istoria clubului. Peste 3 zile vom stii cu totii deznodamantul final. Visca Barça! Mes que un club!