FC Barcelona castiga al 15-lea trofeu european intercluburi

FC Barcelona a castigat in urma cu cateva minute cel de-al 15-lea trofeu european intercluburi din istorie, invingand gruparea portugheza FC Porto, castigatoarea editiei precedente din Europa League, scor final 2-0.

FC Porto a reusit timp de 30 minute sa neutralizeze jocul spectaculos de pase al catalanilor, insa odata cu trecerea timpului, lusitanii au acuzat conditia fizica, cedand deliberat mijlocul terenului, ceea ce le-a permis elevilor lui Josep Guardiola sa atace furibund buturile aparate de brazilianul Helton. Tactica omologului de pe banca tehnica a fost laudabila, ”extraterestrii” nereusind sa paseze conform asteptarilor. Cand nimeni nu se astepta, columbianul Freddy Guarin paseaza eronat spre Sapunaru, iar Lionel Messi profita de cadoul oferit, driblindu-l elegant pe portarul advers si ulterior a indeplinit o simpla formalitate, reusind in acelasi timp sa inscrie primul sau gol pe Louis II, arena finalei Supercupei Europei. ”Dragonii” dominau teritorial fara sa permita trimiterea baloanelor in profunzime, iar planul tactic a cedat in momentul greselii copilaresti al unuia dintre cei mai importanti fotbalisti din sezonul precedent pentru lusitani. Meciul a fost slab calitativ, intrucat cei prezenti pe gazon au fost coplesiti de importanta partidei si fotbalul a avut enorm de suferit in privinta spectacolului sportiv. Barça a oferit iarasi un pragmatism neinteles, dar in mare parte datorita portughezilor, care au simtit nevoia unui pressing agasant in asa fel incat sa delimiteze celebrul stil de joc predominant in istoria catalanilor, tiki-taka.

Repriza secunda n-a adus vreo imbunatatire vizibila in jocul ”extraterestrilor” . Castigatorii editiei precedente de Europa League erau nevoiti sa preseze incontinuu pentru a spera intr-o eventuala restabilire a egalitatii, menita sa incerce psihicul campionilor en-titre ai Ligii Campionilor. Din pacate pentru FC Porto si fanii sai, favoritii lor n-au avut sorti de izbanda in fata unui Victor Valdes concentrat peste masura pe linia portii. Desi au avut momente in care puteau sa fructifice ocazii rarisime, cei considerati vizitatori in aceasta intalnire intre castigatoarele celor doua trofee organizate de forul european, s-au blocat inexplicabil. Inteligenti ca intotdeauna, favoritii nostri nu le-au permis oponentilor sa se apropie de careul propriu, decat in cazuri exceptionale, cand neatentia si-a spus cuvantul. Spre finalul intalnirii, fundasul central al oaspetilor, Rolando, este eliminat pentru cumul de cartonase galbene si mai tarziu, la nici doua minute distanta de acest eveniment, Messi dribleaza scurt un adversar si il gaseste magistral pe unul dintre cei trei jucatori intrati in repriza secunda, Cesc Fabregas, iar fostul ”tunar” preia impecabil pe piept si inchide definitiv partida, aducand glorie absoluta in Catalunya. Meciul a fost nedemn de standardele Barcelonei, dar Porto a fost ”vinovata” 100% pentru asa ceva. Chiar nu mai conteaza, odata ce ridici trofeul deasupra capului. Prin aceasta cupa, FC Barcelona devine cea mai glorioasa echipa profesionista in competitiile europene intercluburi, ajungand la 15 trofee, depasind adversara din fazele grupelor in aceasta editie de UCL, AC Milan. Portughezii au incheiat meciul in 9 jucatori de camp, Guarin fiind eliminat la randul sau pentru cumul de cartonase galbene. Felicitari baieti!