FC Barcelona vs CF Villarreal 5-0. Guardiola experimenteaza, echipa nu greseste!

In primul meci oficial al noului sezon competitional din campionatul Spaniei, FC Barcelona a dispus intr-o maniera impresionanta de ocupanta locului 4 in editia precedenta, CF Villarreal, scor final 5-0.

Josep Guardiola se confrunta cu o problema delicata. Adriano Correia, Gerard Pique, Carles Puyol sau Daniel Alves, lipseau din diverse motive ce tin de sanatate, respectiv disciplina. In astfel de conditii dificile, Pep a aliniat o formula inedita de start, intr-un modul facut celebru pe Camp Nou de catre mentorul sau in tainele antrenoratului, batavul Johan Cruyff. Sistemul 3-4-3 a predominat atentia pe cel mai mare stadion european. Defensiva a fost formata din trei fundasi, Javier Mascherano, Sergio Busquets si Eric Abidal, linia de mijloc era alcatuita din Seydou Keita, Thiago Alcantara, Cesc Fabregas si Andres Iniesta, iar in avanposturi s-au regasit Pedro Rodriguez, Alexis Sanchez si nu in cele din urma, Lionel Messi. Barça nu mai evoluase intr-o formula asemanatoare din stagiunea precedenta, cand pe Mestalla, i-au invins pe cei care aveau sa termine pe ultima treapta a podiumului, FC Valencia, 0-1. Atunci, ”liliecii” au creat probleme favoritilor nostri. In conceptia mea, ma asteptam la momente asemanatoare, insa n-a fost vorba de asa ceva, intrucat ”submarinul galben” a asistat la prabusire, strict datorita concentrarii ridicate al tuturor celor echipati intr-un predominant blaugrana.

Partida a inceput in nota de dominare al catalanilor. Vizitatorii s-au asezat temeinic la mijlocul terenului, incercand printr-un pressing agasant sa-si surprinda adversarii. Dupa trecerea primului sfert de ora, timp in care culoarele de patrundere spre buturile aparate de Diego Lopez erau blocate, ”extraterestrii” au demonstrat inca odata ca ceea ce-si propun pe gazon, realizeaza misiunea intr-o proportie covarsitoare. Mai intai, in urma unui corner executat de Fabregas, Busquets da emotii oaspetilor, lovitura plasata cu capul nimerind bara din coltul drept al portii. Practic, aceasta ocazie survenita pe fondul unei lipse evidente de marcaj asupra unuia dintre ”copii de suflet” al lui Guardiola, avea sa anunte dezastrul pentru echipa condusa de Juan Carlos Garrido. Unul dintre jucatorii care au impresionat in pre-sezon avea sa deschida scorul. In urma unei patrunderi individuale, Thiago Alcantara isi stapaneste emotiile si reuseste sa-l invinga pe Diego Lopez cu un sut plasat. Era minutul 25, iar Barça se descurca de minune, asistenta fiind realmente incantata de jocul prestat. Imediat dupa deschiderea scorului, italianul Giuseppe Rossi a incercat sa readuca entuziasmul in tabara oaspetilor, insa sutul extrem de puternic se izbeste de plasa portii. Spre finele primei reprize, totul s-a decis intr-un singur minut. Nr 22 din tabara ”submarinului galben” l-a testat inca odata pe Valdes, dar se aflase intr-o iminenta pozitie de offside. Oricum, de laudat atitudinea capitanului, care nu i-a permis sub nicio forma internationalului italian sa aibe oportunitatea inscrierii golului egalizator. In doar cateva secunde, Borja Valero iese accindetat, acuzand dureri in zona muschilor adductori, iar omul in plus l-a ajutat enorm pe Messi sa gaseasca o pasa realmente fabulaosa, de unde ”fiul ratacitor” a majorat diferenta pe tabela de marcaj. Cesc Fabregas a jucat excelent rolul falsului nr 9, pacalind defensiva condusa de fostul campion european, Carlos Marchena.

Dupa iesirea de la cabine, timp in care au avut ambii tehnicieni la dispozitie 15 minute pentru a-si motiva suplimentar elevii, prestatia catalanilor si-a atins perfectiunea dorita. In minutul 47, Thiago surprinde apararea oponentilor si trimite o pasa decisiva pentru Alexis Sanchez si chilianul patrunde nestingherit spre poarta adversa, de unde Diego Lopez s-a vazut nevoit pentru a 3-a oara sa scoata balonul din plasa. Cosmarul trait de unul dintre cei mai apreciati goalkeeperi iberici si-a consumat un nou episod patru minute mai tarziu. De aceasta data, Iniesta il gaseste in pozitie de finalizare pe Leo Messi si scorul devenea 4-0, exact precum in editia 2006-2007, cand publicul a asistat la reusita senzationala, marca Ronaldinho. In cele din urma, cel mai bun fotbalist al Planetei incheie seara cu un nou gol survenit in minutul 73, pasa venind de la Thiago. Datorita acestei reusite, ultima a serii, Messi si-a trecut in contul personal cel de-al 101-lea gol pe Camp Nou si totodata se apropie vertiginos de cifra 180 in clasamentul all-time.