Real Sociedad vs FC Barcelona 2-2. Orgoliul bascilor i-a exasperat pe campioni!

Ieri in cea de-a 3-a etapa din La Liga, FC Barcelona a incheiat la egalitate meciul disputat impotriva gruparii basce Real Sociedad, scor final 2-2.

Anoeta din San Sebastian este un stadion neprielnic elevilor lui Josep Guardiola. De-a lungul timpului, Real Sociedad a realizat partide fabuloase impotriva ”extraterestrilor”, iar in dupa-amiaza zilei de 10.09.2011, au avut parte de-o scena asemanatoare, plina de ambitie si determinare in sine. Sezonul precedent, bascii si-au aparat cu darzenie un record de invincibilitate, invingand in extremis pe viitoarea campioana din Spania, 2-1. De aceasta data se parea ca soarta este favorabila vizitatorilor. Fanii prezenti pe arena aveau motive de satisfactie deplina, intrucat in primul sfert de ora regulamentar al intalnirii, Barça conducea cu doua goluri. Mai intai succesiunile letale de pase peste apararea gazdelor l-a pus in situatia buna pe Xavi Hernandez, iar capitanul catalanilor nu a ratat oportunitatea imensa. Jocul nesigur al defensivei basce in iminenta dorinta de surprindere al oaspetilor in pozitie neregulamentara si-a consumat un nou moment magistral, cand Xavi ii ofera rapid oportunitate de a-si trece numele pe lista marcatorilor bunului sau prieten Cesc Fabregas, insa fostul component al ”tunarilor” prefera sa fie altruist, dar sutul lui Pedro Rodriguez este anticipat de chilianul Bravo, insa mingea ricoseaza in gheata ”fiului ratacitor” si acesta din urma nu-l iarta pe bravul goalkeeper sud-american. Philippe Montanier a fost deranjat de insistenta cu care maestrii balonului rotund trimiteau mingi periculoase in careul advers si si-a pregatit din timp lectia pentru a-i surprinde pe campioni. Vizibil mahnit de lectia primita, bascii au intrat cu ambitie extraordinara in repriza secunda.

Presand permanent mijlocul terenului, totul pentru a bloca tentativele de pasare in adancime, balonul revenea surprinzator la picioarele bascilor, care si-au propus iminent sa restabileasca egalitatea. Eforturile considerabile si in acelasi timp de apreciat s-au materializat in minutul 59, cand o centrare vicleana al unuia dintre cei mai buni pasatori din sezonul precedent, Xabi Prieto, il gaseste intr-o pozitie favorabila pe Aggiretxe si atacantul basc nu-l iarta pe Victor Valdes. Debordand de entuziasm si sustinuti frenetic de catre public, Real Sociedad a profitat indelung de-o eroare nepermisa al campionului european si mondial en-titre, David Villa. Ultimul transfer al domnului Joan Laporta a gresit lamentabil pasa ”acasa” si acest lucru i-a oferit sansa dublei primului marcator al bascilor, dar mingea expediata dupa un dribling scurt in fata lui Valdes ajunge in bara transversala. Norocul gazdelor a fost ca unul dintre colegii sai era avansat, ceea ce i-a permis lui Antoine Griezmann sa egaleze. Intrarile lui Lionel Messi si Andres Iniesta n-au adus nimic notabil pe tabela de marcaj, ba mai mult, catalanii au supravietuit unor cornere survenite in ultimele minute ale meciului. Cu toate acestea insa, nu exista scuze in privinta semiesecului. Din pacate, vestea cea mai proasta este ca Alexis Sanchez este nevoit sa stea departe de gazon intre 6-8 saptamani, conform vestilor primite din partea medicilor catalani. Chilianul a fost faultat in minutul 20 de fundasul dreapta al adversarilor, Alberto de la Bella, iar imprudenta l-a ”secerat”, astfel ca ruptura musculara a fost principalul motiv pentru care Villa a intrat in prima parte. Insanatosire grabnica, Alexis! Capul sus!

3 gânduri despre “Real Sociedad vs FC Barcelona 2-2. Orgoliul bascilor i-a exasperat pe campioni!