FC Barcelona vs AC Milan 2-2. Adversarii si-au respectat onorabil blazonul!

Azi-noapte, detinatoarea Ligii Campionilor a intalnit gruparea italiana AC Milan. Ambele combatante au oferit mostre de calitati tehnico-tactice, insa meciul s-a incheiat nefavorabil amandurora, scor final 2-2.

Statisticienii mi-au oferit prilejul sa descopar anumite prestatii ale ambelor combatante de azi-noapte si ultima data cand s-au recunoscut invinsi in prima etapa dateaza din 1997 in cazul favoritilor nostri, 2-3 pe teren propriu impotriva englezilor de la Newcastle United si cu un singur an mai devreme, ”diavolii rossoneri” pierdeau in dauna gruparii portugheze FC Porto cu acelasi scor, 3-2. Miza o constituia continuarea acestei serii realmente fabuloase ale celor doua echipe, favorite in privinta accederii in optimile de finala ale Ligii Campionilor. Surprinzator sau nu, AC Milan deschide scorul. Alexandre Pato patrunde in stilul caracteristic al compatriotului sau Ronaldo, fost jucator in cadrul ambelor grupari, dribleaza in viteza un trident format din Sergio Busquets, Daniel Alves si Seydou Keita, iar in momentul expedierii sutului, Victor Valdes n-a avut ce face, astfel ca s-a vazut nevoit sa scoata balonul din plasa dupa doar 30 de secunde scurse din timpul regulamentar.

Instantaneu, vizitatorii s-au baricadat in propria jumatate de teren, cu speranta recuperarilor rapide, urmate imediat de contraatacuri letale in care sa puna in valoare viteza lui Pato. Socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ si in majoritatea timpului ramas pana la terminarea celor 45 de minute, catalanii au atacant furibund buturile aparate de Christian Abbiati. ”Extraterestrii” i-au presat incontinuu pe italieni, insa interventiile lui Abbiati, respectiv imprecizia suturilor, i-a privat pe campionii en-titre din Serie A de golul egalizator. In cele din urma, dupa nenumarate ocazii ratate intr-un mod inexplicabil, vine minutul 36, semnificativ in privinta restabilirii egalitatii. Messi dribleaza in mare viteza patru adversari, ii ia fata lui Ignazio Abate si centreaza perfect in careul advers si Pedro Rodriguez indeplineste o simpla formalitate din apropiere.

Intrarea la vestiare devenea moment crucial pentru ambii tehnicieni sa ofere povetele necesare obtinerii victoriei. Scenariul a fost asemanator si in repriza secunda. Catalanii atacau permanent, iar oaspetii se asezau pe trei linii cu speranta sa recupereze baloane si mai apoi sa evidentieze viteza lui Pato. Golul secund al Barcelonei vine in minutul 57, cand David Villa suteaza din lovitura libera, fara sperante pentru bravul Abbiati. Totusi, lipsea o bucatica mica dintr-un ”puzzle” posibil, ambele echipe sa nu plece invinse in prima etapa, intrucat se distrugea automat un mit existent intre ambele combatante. Tocmai de aceea, milanezii s-au folosit de experienta unor jucatori precum Alessandro Nesta, care a avut rolul esential sa blocheze eventualele patrunderi ale adversarilor si nu in cele din urma Clarence Seedorf, capitanul de azi-noapte, care il stim cu totii ca este capabil sa furnizeze baloane utile spre coechiperii sai.

Din pacate pentru favoritii nostri, acestia s-au lovit de-o conjunctura nefavorabila. Eric Abidal a acuzat unele dureri la piciorul stang, pentru ca desele permutari dintre atac si defensiva l-au costat fizic si dupa o greseala neinteleasa la acest nivel, ii ofera prilejul cvadruplului castigator al Ligii Campionilor sa centreze perfect din corner, de unde Thiago Silva il invinge pe Victor Valdes cu o lovitura puternica de cap. Era minutul 92 si totul s-a naruit intr-o fractiune de secunda si pana la urma catalanii s-au multumit cu acest egal scos in extremis de ”rossoneri” .

FC Barcelona: Victor Valdes – Daniel Alves – Sergio Busquets, Javier Mascherano – Eric Abidal – Seydou Keita (min. 67 Carles Puyol) – Xavi Hernandez (c) – Andres Iniesta (min 39. Cesc Fabregas) – David Villa (min. 80 Ibrahim Afellay) – Lionel Messi – Pedro Rodriguez

AC Milan: Christian Abbiati  – Ignazio Abate – Thiago Silva – Alessandro Nesta – Gianluca Zambrotta – Mark van Bommel (min. 77 Alberto Aquilani) – Clarence Seedorf (c) – Antonio Nocerino – Kevin Prince-Boateng (min. 33 Massimo Ambrosini) – Alexandre Pato – Antonio Cassano (min. 61 Urby Emannuelson)