Echipa juvenila obtine a doua victorie din tot atatea posibile in NextGen series

Echipa juvenila termina en-fanfare periplul britanic, invingand pe Manchester City EDS (Elite Development Squad), scor final 1-2, devenind astfel lider autoritar in grupa 1 din cadrul NextGen series, competitie similara Ligii Campionilor. Anterior succesului contra englezilor, elevii lui Oscar Garcia dispuneau de Celtic Glasgow, 1-3.

Dupa un debut excelent, catalanii intalneau puternica grupare englezeasca, Manchester City EDS. Ambele tabere incercau din rasputeri sa-si apere blazonul, unul semnificativ in privinta raspandirii brand-ului pe mapamond si in cele mai multe randuri, am avut parte de-un spectacol binevenit din care am putut admira indeaproape maturitatea excesiva al unor pusti pana in 19 ani. Din pacate, meciul n-a fost televizat nicaieri si ne-am multumit sa citim cronica meciului. Fiind in fata obtinerii unui rezultat pozitiv, canteranii s-au napustit inca din primele minute ale intalnirii asupra buturilor aparate de Johansen. Dupa numai patru minute scurse din timpul regulamentar, Jean Marie Dongou inscrie un nou gol in aceasta competitie, dupa reusita impotriva scotienilor de la Celtic Glasgow, insa golul atacantului de origine cameruneza este anulat cat se poate de corect, dupa o pozitie in afara jocului. In cele din urma, modulul tactic conceput de Oscar Garcia i-a permis lui Miguel Angel Sainz-Maza, jucator venit in aceasta vara de la filiala gruparii din Cantabria, Racing Santander, sa modifice pentru prima data tabela de pe Ewen Fields.

Barça incepea sa gestioneze intr-un mod exemplar avantajul infim, insa o neatentie colectiva l-a pus in situatie de a restabili egalitea pe Harry Bunn, cel mai bun produs din pepiniera gruparii patronate de seicul Mansour. Intrarea la vestiare devenea esentiala in perspectiva atingerii obiectului propus si povetele ambilor tehnicieni rezervate celor responsabili de respectarea standerdelor impuse, trebuiau ascultate, intrucat statea in joc mandria fiecaruia. Din fericire, cei care au urmat indrumarile antrenorilor, respectand cuviincios tacticile prezentate, au fost favoritii nostri. Miguel Angel Sainz-Maza reuseste ”dubla” la numai zece minute trecute din repriza secunda, invingandu-l pe Johansen cu un sut in apropierea vinclului de la aproximativ 30 metri. Avea sa fie ultimul gol al serii. Datorita acestei victorii, echipa juvenila se claseaza momentan pe primul loc intr-o grupa cu Manchester City EDS, Olympique Marseille si Celtic Glasgow. Urmatorul meci al canteranilor este programat in data de 29 septembrie, adversar fiindu-le francezii de la OM. Sa speram ca atunci va exista intr-adevar o televiziune dornica sa transmita meciul, daca nu, ne multumim sa citim cu atentie prin intermediul diverselor site-uri/retele de socializare, prestatiile lor. Rezumatul acestei partide va fi introdus in articol cat de curand.

Manchester City EDS: Eirik Johansen – Courtney Meppen Walters ( min. 80 Kieran Kennedy) – Paul Clowes –  Karim Rekik – Luke Coulson – Ellis Plummer – Joan Ángel Román (min. 84 Devante Cole) – Emyr Huws (min. 65 George Evans) – Harry Bunn – Denis Suarez – Alex Henshall

FC Barcelona: Miguel Bañuz Antón – Eduard Campadabal Claros (c) (min. 46 Vivaldi Leonid Bakoyock) – Alejandro Grimaldo – Sergio Ayala – Macky Frank Bagnack – Patricio Gabarron – Ernesto Cornejo – Sergi Samper – Jean Marie Dongou – David Babunski ( min. 68 Alexander Moreno) – Miguel Angel Sainz-Maza (min. 80 Jordi Quintilla)