FC Barcelona vs Viktoria Plzen 2-0. Campionii n-au intampinat probleme cu reprezentanta Cehiei in Liga Campionilor

In cadrul celui de-al treilea meci din faza grupelor, FC Barcelona a dispus categoric de Viktoria Plzen, scor final 2-0. Golurile serii au fost inscrise de Andres Iniesta in minutul 10 si David Villa spre finele intalnirii.

Intalnirea cu reprezentanta Cehiei in Liga Campionilor a fost tratata oarecum necorespunzator de actualii detinatori ai trofeului suprem din cadrul fotbalului european intercluburi, intrucat in momentele decisive s-a observat o lejeritate de neinchipuit, insa chiar si in aceste conditii evidente de subestimare al adversarului, catalanii s-au impus lejer, scor final 2-0, datorita reusitelor lui Andres Iniesta in minutul 10 si David Villa. Meciul a fost dominat cu autoritate de elevii lui Josep Guardiola, dar ambitia si determinarea cehilor i-a privat pe favoritii nostri de spectacol, iar nesansa a facut ca finalizarile survenite dupa actiuni colective exceptionale, sa fie interceptate sau respinse de portarul advers, strict din cauza determinarii fantastice al elevilor lui Pavel Vrba. Mai multe detalii asupra acestui joc care a contat pentru etapa a III-a din faza grupelor veti citi maine. O seara placuta va doresc!

Vizitatorii si-au aratat intentiile defensive inca din primele minute ale disputei cu favoritii nostri, iar eventualele contraatacuri deveneau importante in perspectiva obtinerii unui rezultat pozitiv in dauna campionilor en-titre ai Ligii Campionilor. Posibilitatile limitate de periclitare al buturilor aparate de catre Victor Valdes s-au lovit de obisnuitul, dar remarcabilul stil de joc care nu permite recuperarea balonului, ceea ce le-a permis jucatorilor din avanposturi sa realizeze ascensiuni periculoase cat si patrunderi dementiale in asa fel incat oaspetii sa resimta din plin dorinta acerba de victorie a catalanilor. Dupa zece minute regulamentare, Lionel Messi si Andres Iniesta combina letal in suprafata careului advers si ”Don Andres” finalizeaza splendid cu un sut la coltul scurt aparat de Marek Cech. Din momentul respectiv, se punea problema scorului, insa brigada de arbitri delegata la acest joc si-a aratat limitele in cateva actiuni excelente, printre care un penalty neacordat lui Messi in minutul 23, cand pur si simplu este blocat de Rajtoral sa patrunda cu mingea la picior. Chiar si in aceste conditii ”extraterestrii” presau permanent, iar nesansa a facut ca ratarile lui Pedro Rodriguez sau David Villa  sa ii motiveze suplimentar pe reprezentatii Cehiei in Liga Campionilor, totul pentru a preveni eventualul dezastru care se anunta, intrucat posesia balonului a fost covarsitoare in favoarea catalanilor.

”Pulga” a avut oportunitati rarisime din care obisnuiam sa vedem balonul in plasa adversa, dar lipsa de concentrare in momentul finalizarii a lasat de dorit, iar in momente precum in repriza secunda sau in ultimele secunde ale primei reprize cand a lovit bara dintr-o lovitura libera executata impecabil, respectiv driblinguri in mare viteza pe langa harnicii jucatori cehi, se putea finaliza cu usurinta, intrucat argentinianul vedea evident spatiul portii, insa n-a fost sa fie seara actualului Balon de Aur al Europei. Ambitia ceheasca a cunoscut in sfarsit lehamitea cand o greseala spre ultimele minute ale disputei survenita la mijlocul terenului i-a permis lui David Villa sa recupereze un balon, a patruns vertiginos in careu, i-a oferit sansa lui Messi sa-si multumeasca suporterii pentru sustinere. Cu toate acestea, ”Messiah” face cunostinta cu agilitatea fundasilor adversi, insa Villa nu-l iarta pe Cech si astfel rapune orice speranta de iesire grandioasa pentru oponenti, care merita oarecum apreciati pentru eforturile considerabile de mentinere al unui tonus favorabil ce le-a permis in repetate randuri sa stopeze maiestuos tentativele campionilor en-titre ai Ligii Campionilor.