FC Barcelona vs Rayo Vallecano 4-0. Victorie de ziua clubului!

Azi-noapte, FC Barcelona a dispus categoric de Rayo Vallecano, 4-0, intr-o partida care a contat pentru etapa a 17-a din Primera Division, jucata in avans datorita faptului ca in aceasta luna catalanii vor decola in Japonia pentru a evolua la Campionatul Mondial al Cluburilor.

La un singur an distanta de umilinta predata rivalilor de-o viata, FC Barcelona, prin jucatorii avuti la dispozitie, si-a multumit ca atare suporterii pentru sustinerea reciproca acordata pana acum, zdrobind o alta grupare din capitala Spaniei. Rayo Vallecano este un club dintr-un cartier madrilen numit Vallecas, o zona populata de-a lungul anilor de foarte multi compatrioti in incercarea de a-si rezolva problemele financiare. Partida a fost la discretia favoritilor nostri, insa au avut parte de-o lipsa evidenta de clarviziune pana spre intrarea in cele 30 de minute regulamentare ale intalnirii. Pur si simplu credeam ca asist la un nou rezultat negativ. Chiar daca meciul se disputa pe teren propriu, Messi & co. imi lasa senzatia ca trateaza iarasi cu usurinta intalnirea, dar motivele de ingrijorare au disparut instantaneu, atunci cand chilianul Alexis Sanchez a finalizat superb o actiune dementiala ce i-a permis atacantului venit in vara acestui an de la Udinese Calcio sa inscrie al 2-lea sau gol in tricoul blaugrana. Se observa iminent cum starea de spirit revenea de indata ce minutele se scurgeau. ”Vinovat” pentru redresarea echipei era A.Sanchez, al carei reusite a contat decisiv in obtinerea unui nou succes in campionat.

Brusc, dorinta arzatoare de a-si trece numele pe lista marcatorilor a revenit, iar intreaga componenta aflata pe gazon si-a dat silinta sa realizeze un nou meci memorabil. Dupa numai zece minute de la deschiderea scorului, Sanchez recidiveaza din nou. Chilianul inscrie cu toata opozitia lui Cobeno, profitand de pasa maiastra, marca Xavi Hernandez. N-avea sa fie ultima reusita din cadrul primei reprize regulamentare. In numai 2 minute, ”extraterestrii” majoreaza diferenta pe tabela de marcaj. Pique patrunde cu mingea la picior pana in apropierea celor 40 de metri dinspre poarta vizitatorilor, paseaza spre Daniel Alves, brazilianul patrunde in careul advers si paseaza decisiv lui David Villa, care indeplineste o simpla formalitate. Ultimele 45 de minute ale disputei n-au adus decat o noua reusita pentru starul argentinian Lionel Messi, care a ajuns la cota 16 in actuala editie de Primera Division. Actualul detinator al FIFA Ballon D’Or a inscris la coltul lung dupa o patrundere tipica fotbalistilor tehnici, astfel ca a inchis tabela in 50. Restul partidei n-a contat. Datorita acestui succes, Barça a redus diferenta fata de Real Madrid la numai 3 puncte, dar vice-campionii Spaniei au un meci mai putin disputat decat favoritii nostri.