FC Barcelona a invins pe Al Sadd si va juca finala Campionatului Mondial al Cluburilor cu FC Santos

In jurul pranzului, detinatoarea Ligii Campionilor a intalnit pe Al Sadd, campioana Asiei in cadrul Campionatului Mondial al Cluburilor, victoria fiind obtinuta categoric, 4-0. Golurile intalnirii au fost inscrise de Adriano, minutele 25, 43, Seydou Keita, minutul 64 si Maxwell, in minutul 82.

Inca din primul minut al intalnirii, FC Barcelona si-a dominat copios adversarul, insa tentativele de periclitare al buturilor adverse au atras atentia in mod deosebit jucatorilor gruparii din Qatar, care s-au mobilizat exemplar pentru a evita deschiderea scorului. Din pacate pentru ei, au fost sortiti neintelegerilor colective in minutul 25, atunci cand Nadir Belhadj, unul dintre cei mai experimentati fotbalisti din angrenajul echipei conduse de Jorge Fossatti, paseaza inexplicabil spre propriul portar si incercarea de degajare a fost oprita de Adriano Correia, al carei devieri a introdus balonul in plasa portii aparate de Mohammed Saqr. Dupa cinci minute de la prima reusita semnata de brazilian, David Villa este protagonistul unei accidentari teribile survenita in careul advers, fapt ce l-a determinat pe Guardiola sa-l schimbe de urgenta cu Alexis Sanchez. Ulterior, medicii japonezi din cadrul Spitalului de la Yokohama i-au dat un verdict groaznic, despre care voi relata pe larg intr-un nou articol. Practic, aceasta intamplare nefericita i-a motivat suplimentar pe colegii sai, care au demonstrat tarie de caracter, dorind cu insistenta sa invinga pe Al Sadd pentru a intalni in marea finala de duminica pe FC Santos, castigatoarea Copei Libertadores. Partida a curs intr-o singura directie si nu s-a pus niciodata problema invingatoarei, ”extraterestrii” stapanind mijlocul terenului. Spre finalul primei reprize regulamentare, acelasi Adriano stabileste scorul pauzei, fructificand o pasa, marca Lionel Messi, un Messi ce a fost supravegheat de multi componenti ai qatarezilor, totul pentru a-i bloca calea spre gol.

Dupa iesirea de la vestiare, deznodamantul partidei a fost identic, cu o echipa dominand autoritar, iar cealalta incercand din rasputeri sa evite rusinea. Chiar si in aceste conditii, FC Barcelona n-a incetat sa atace furibund. In minutul 64, Seydou Keita inscrie la randul sau, profitand de-o noua pasa magistrala a lui Messi. Scorul final de 4-0 in favoarea catalanilor a fost stabilit de Maxwell in minutul 82, permitandu-i astfel sa-si treaca in contul personal prima reusita a sezonului, exact precum al fostului jucator de la FC Sevilla, malianul Keita. In ciuda victoriei destul de clare, Pep resimte momentul alunecarii lui Villa, ceea ce il pune intr-o postura nedorita pe tehnicianul din Santpedor, in privinta alegerii unui fotbalist ce poate face diferenta, mai ales ca Alexis Sanchez a iesit la randu-i de pe gazon, Guardiola considerand ca este necesara evitarea unei recidive a chilianului in zona meniscului, astfel ca Isaac Cuenca a fost folosit pentru ultimele 20 de minute ale intalnirii, descurcandu-se excelent. Adversarul favoritilor nostri va fi FC Santos, care a dispus ieri de catre Kashima Reysol, scor final 3-1. Partida va avea loc duminica pe stadionul din Yokohama, Japonia.

Al-Sadd: Saqr; Abdulmajed, Lee Jung Soo, Koni, Nadir Belhadj; Abdulmajid, Mohammed, Albloushi (Al Yazidi, min. 65); Al Khalfan, Keita (Al Haydos, min. 82) , Niang (Ali, min 77).

FC Barcelona: Valdés; Puyol, Mascherano, Abidal (Maxwell, min. 66); Iniesta, Keita, Thiago, Adriano; Pedro, Messi , Villa (Alexis, min. 39) (Cuenca, min.71) .