FC Barcelona Intersport a ajuns la 24 de victorii consecutive

FC Barcelona Intersport termina anul 2011 cu un nou trofeu in vitrina clubului, Cupa ASOBAL si totodata cu o serie fantastica de 24 victorii consecutive. Handbalistii au dispus in marea finala de Real Ademar Leon, scor final 28-27.

Ieri s-a disputat finala celei de-a 22-a editii de Cupa ASOBAL. FC Barcelona Intersport a ajuns in postura finalistie invingand fara drept de apel pe Cuatro Rayas Valladolid, 32-26, in timp ce Real Ademar Leon a produs socul semifinalelor, eliminand pe BM Atletico de Madrid, scor final 28-27. In ciuda ostilitatii publicului din Leon, elevii lui Xavi Pascual s-au dovedit prea concentrati sa greseasca in defavoarea acestora, conducand meciul de la un capat la altul, spre mahnirea suporterilor, prezenti intr-un numar impresionant sa-si sustina favoritii in tentativa cucerii trofeului in premiera. Din pacate pentru acestia, au intalnit cea mai buna grupare profesionista din handbalul masculin, momentele cheie ale finalei fiind opera individualitatilor exceptionale din tabara vizitatorilor. In primul sfert de ora regulamentar al partidei, tabela arata 4-9, Laszlo Nagy contribuind decisiv la aceasta despridere temporara. Desigur, il putem nominaliza si pe Daniel Saric, bosniacul reusind cateva parade exceptionale, ce i-a exasperat pe adversari.

Timpul de odihna comandat de antrenorul gazdelor le-a priit de minune elevilor sai si totodata i-a blocat inexplicabil pe favoritii nostri, care n-au putut sa incheie prima repriza decat cu un avantaj infim, 9-12. Venio Losert, fost portar la FC Barcelona, a avut grija ca distanta sa nu devina apreciabila, blocand exemplar atacurile indreptate spre buturile sale, in timp ce Saric s-a relaxat prematur. Restul celor 30 de minute suplimentare au fost extrem de tensionate, ambele tabere incercand sa-si atinga obiectivul propus initial inceperii finalei. La un moment dat, tabela arata un 13-14 datator de sperante pentru Real Ademar Leon. Din pacate pentru acestia, pivotul de origine franceza Cedric Sorhaindo a inscris patru goluri consecutive si dintr-o data, vizitatorii n-au putut sa redevina increzatori ca pot produce deznadejde oponentilor. Situatia s-a schimbat radical in ultimele minute, atunci cand avansul oaspetilor era doar de un singur gol si ultimul atac al partidei putea sa ofere privilegiul gazdelor sa forteze castigarea trofeului in prelungiri, dar Daniel Saric a fost ingerul pazitor inca odata, parand senzational sutul expediat de Antonio Garcia, astfel ca FC Barcelona Intersport a devenit oficial cea mai galonata echipa din aceasta competitie organizata de ASOBAL, intrucat au castigat competitia de 7 ori, cu unul mai mult decat rivalii traditionali de la BM Atletico de Madrid. Urmatorul meci al handbalistilor va avea loc in luna februarie.

Real Ademar Leon (9+18): Losert (Álamo); Krivoschlykov (1), Di Panda (1), Carou (-), Ferrer (2), Jaime González (-), Stranovsky (5, 1 p), Antonio García (7), Baena (2, 1 p), Ruesga (3), Andreu (3), Cutura (1), Borges (2).

FC Barcelona Intersport (12+16): Saric; Tomás (2), Nagy (9), Sorhaindo (4), Sarmiento (2), Rutenka (5), Juanín García (3), Virán Morros (-), Jermenyr (-), Entrerríos (2), Aguirrezabalaga (-), Rocas (-), Noddesbo (-), Ugalde (1).