FC Barcelona a inceput anul 2012 in stil de mare campioana

In jurul miezului noptii, FC Barcelona a obtinut un succes care ii asigura intr-o proportie covarsitoare, calificarea in faza sferturilor de finala ale Cupei Regelui Spaniei. Favoritii nostri au dispus de Osasuna Pamplona, scor final 4-0.

Fluierul de inceput al centralului Fernandez Borballan, acelasi individ care a arbitrat ultimul episod din eternul si fascinantul El Clasico, incheiat cu victoria favoritilor nostri, scor final 1-3, a marcat oficializarea unei binevenite actiuni in folosul comunitatii. In aceasta saptamana, s-a aprobat in unanimitate o decizie conform careia publicul de pe Camp Nou sa nu mai fumeze pe durata intregii partide. Pe gazon, elevii lui Josep Guardiola au realizat unul dintre meciurile in care n-ai absolut nimic sa le reprosezi. Desi au fost oarecum surprinsi de pressing-ul agasant in propria jumatate de teren al oaspetilor, ”extraterestrii” si-au revenit exemplar din aceasta nedorita situatie, astfel ca Riesgo a fost supus unei presiuni incredibile. Mai intai, succesiunile splendide de pase in profunzime l-a gasit in postura de finalizare pe ”fiul ratacitor” Cesc Fabregas si fostul capitan al ”tunarilor” a deschis scorul in minutul 13, fructificand pasa decisiva al celui care a fost distins pentru al 4-lea an consecutiv de catre IFFHS ca fiind cel mai bun ”creator” din fotbalul mondial. Din acest moment, Osasuna Pamplona n-a rezistat asaltului blaugrana. In doar cateva minute, Riesgo a parat sutul lui Thiago Alcantara, dar in acelasi timp s-a vazut nevoit sa scoata balonul din plasa portii sale pentru a 2-a oara in acest meci. Fara aportul ofensiv al lui Lionel Messi din prima repriza, Cesc Fabregas s-a achitat perfect de sarcinile primite in privinta ”falsului nr 9”, demarcarile sale fiind prilej de viziune impecabila asupra jocului din partea inegalabilului Xavi Hernandez. In minutul 19, Cesc inscrie cel de-al doilea gol al serii si totodata al 11-lea in acest sezon competitional, lobandu-l splendid pe nefericitul Riesgo.

Cursivitatea jocului a fost demna de apreciat si in dese randuri buturile adverse erau periclitate, insa Riesgo a delimitat corespunzator proportiile scorului, mai ales ca precedentul meci disputat pe Camp Nou cu gruparea basca, i-a intarit psihic pe elevii lui Jose Luis Mendillibar. Chiar si in aceste conditii, au fost martorii unei noi reprezentatii de gala, marca FC Barcelona. Spectacolul a fost garantat de indata ce si-a facut aparitia pe gazon Lionel Messi. Initial a fost anuntata lipsa argentinianului din acest meci, insa presupusa gripa nu l-a impiedicat absolut deloc sa-si faca simtita prezenta pe teren, iar publicul numeros a aplaudat tentativele unuia dintre cei mai apreciati fotbalisti din istoria clubului infiintat de regretatul om de afaceri elvetian Joan Gamper. Pentru actualul detinator al Balonului de Aur, intrarea in minutul 60 a constituit o premiera absoluta. In cele 30 de minute ramase pana la fluierul final, Messi a dorit cu insistenta sa isi ajute colegii pentru a scapa de situatia unei eventuale menajari la care a fost supus in permanenta in primul meci de dinaintea intrarii intr-un nou an calendaristic. Ei bine, Leo a fost in centrul atentiei, prestatia sa devenind motiv de aplauze binemeritate venite din partea spectatorilor. Intr-un sfert de ora, Messi a inchis definitiv tabela si totodata FC Barcelona are asigurata calificarea in sferturile de finala ale Cupei Regelui Spaniei, in proportie de 99%, adversarul fiind unul modest. Campionii en-titre din La Liga se pregatesc acum de intalnirea cu concitadinii de la Espanyol, meci care se va disputa duminica de la ora 22:30.

FC Barcelona: Pinto; Puyol, Piqué, Mascherano; Busquets, Xavi, Thiago, Cesc (Keita, min. 87); Alves, Pedro (Messi, min. 59), Cuenca (Alexis, min. 72).

Osasuna Pamplona: Asier Riesgo; Damià, Lolo, Sergio, Raitala; Cejudo (Lamah, min. 67), Nekounam, Timor, Annunziata (Ibrahima, min. 83); Torres (Puñal, min. 70), Lekic.