CF Malaga vs FC Barcelona 1-4. Victorie cu gandul catre El Clasico

FC Barcelona a terminat victorioasa in deplasarea contra echipei care a investit sume considerabile pentru a deveni un club respectat in Spania, CF Malaga. Catalanii au dispus de elevii lui Manuel Pellegrini, scor final 1-4.

La Rosaleda a fost gazda intalnirii cu actualii campioni en-titre ai Spaniei si fanii prezenti intr-un numar impresionant sa-si sustina favoritii, au indurat pe durata celor 90 de minute regulamentare dominatia ”extraterestrilor”, atat din tribune, cat mai ales de pe gazon, unde elevii lui Josep Guardiola s-au concentrat excesiv in asa fel incat FC Barcelona sa obtina toate cele 3 puncte din cadrul restantei, intrucat aceasta partida trebuia sa aibe loc in luna augst, mai precis in prima etapa, dar greva fotbalistilor a amanat aceasta disputa, astfel ca ieri, 22 ianuarie 2012, s-a desfasurat partida. Indiferent ca s-ar fi jucat in luna august, sau mai tarziu, catalanii erau favoriti certi si doar nesansa i-ar fi privat pe acestia de-o victorie concludenta. Deplasarile n-au fost misiuni usoare in actuala stagiune competitionala, victoriile fiind obtinute cel mult la doua goluri diferenta. Din aceasta cauza, vizitatorii si-au depasit conditiile normale, iar la finalul celor 90 de minute regulamentare au fost incantati sa stie ca au invins de-o maniera impresionanta, stabilind totodata o premiera in acest sezon competitional, un succes la mai mult de 2 goluri in dauna adversarului.

Acest lucru a fost posibil datorita in special lui Lionel Messi, care a dovedit inca odata de ce este considerat in prezent cel mai apreciat fotbalist de pe mapamond. Argentinianul a contribuit decisiv la acest succes extrem de concludent. Mai intai, a fructifat impecabil o centrare venita din partea lui Adriano Correia, lovitura precisa cu capul din apropierea zonei executarii penalty-ului, invingandu-l pe compatriotul sau Willy Caballero. Anterior reusitei actualului detinator al Balonului de Aur, Victor Valdes s-a evidentiat in minutul 13, atunci cand i-a demonstrat tanarului Isco de ce protejeaza exceptional buturile sale, parand in trei ocazii tentativele ibericului. Intrand la cabine doar cu un singur gol avans, favoritii nostri doreau sa scape de anumite incertitudini in ceea ce priveste temerile fanilor care consta intr-o presiune deranjanta al oponentilor, dar cei trimisi de Guardiola pe gazon n-au dorit sub nicio forma sa ii determine pe adversari sa creada intr-o eventuala decadere psihica daca intr-adevar cineva din angrenajul ocupantei pozitiei a 5-a din La Liga, il invingea pe Valdes.

Messi a avut grija sa inceteze aceasta nelamurire odata pentru intotdeauna, pentru ca era dator colegilor sai cu o evolutie magnifica, intrucat prestatiile pe teren ”strain” au lasat de dorit, din pacate. Alexis Sanchez modifica tabela pentru a 2-a oara, atunci cand profita de-o parada eronata a lui Caballero in urma sutului trimis de Thiago Alcantara si inscrie cu lejeritate, chiar daca pe traiectoria sutului se afla un fundas advers, mai precis Juris Mathijsen. Messi avea sa inscrie alte doua goluri ce il plaseaza in istoria Barcelonei. Reusitele din minutele 51 si 81 l-au apropiat pe Leo la doar 3 lungimi de recordmenul hatrick-urilor inscrise in campionat pentru FC Barcelona, inegalabilul Cesar Rodriguez Alvarez. In momentul de fata, Messi a inscris 10 hatrick-uri si asteapta ziua in care poate dobori si acest record. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de atacantul venezuelean Samuel Rondon. Barça obtine un succes rasunator si asteapta in decurs de 2 zile duelul cu Real Madrid din cadrul 1/4 de finala ale Cupei Regelui Spaniei. Vice-campionii editiei precedente i-au invins pe dusmanii de-o viata cu scorul de 1-2, chiar pe Santiago Bernabeu.