FC Barcelona vs CF Valencia 2-0. Victorie pe gustul lui Guardiola!

FC Barcelona s-a calificat in finala Cupei Regelui Spaniei,  in urma victoriei de azi-noapte impotriva gruparii Valencia CF, scor final 2-0, la general 3-1 pentru vice-campionii competitiei. Golurile calificarii au fost inscrise de Cesc Fabregas, respectiv Xavi Hernandez.

Vizitatorii si-au aratat ”coltii” inca din primele minute ale intalnirii, atunci cand Sophiane Feghouli l-a lasat ”masca” pe Jose Manuel Pinto cu un sut in forta care a trecut la cativa centimetri de vinclul buturilor sale. Timp de 10 minute, favoritii nostri au fost de nerecunoscut. ”Liliecii” au avansat vertiginos catre defensiva, insa n-au putut gasi solutii in ceea ce priveste demarcarea vreunui coechipier in asa fel incat sa ii panicheze pe catalani. Dupa aceea, restul minutelor ramase pana la fluierul de final al primei reprize al centralului Fernandez Borballan, le-a apartinut 100% ”extraterestrilor”. Atacurile furibunde indreptate spre poarta brazilianului Diego Alves si-au atins tinta in minutul 15, atunci cand Cesc Fabregas sprinteaza excelent spre careul advers si il executa magistral pe sud-american, fructificand exemplar pasa impecabila trimisa de Lionel Messi. Deschiderea scorului nu le-a priit absolut deloc oaspetilor, care au gafat inexplicabil in aparare, insa Messi, respectiv Cuenca au ratat oportunitatile majorarii diferentei pe tabela.

Dupa iesirea de la cabine, scenariul a fost asemanator. Mai intai, vizitatorii au avut ocazia sa restabileasca egalitatea, dar suturile lui Jordi Alba si Aritz Aduriz au fost salvate de Pinto si mai tarziu, Diego Alves l-a blocat in 3 randuri pe Messi, exasperandu-l pe actualul detinator al Balonului de Aur cu paradele sale, demne de apreciat. Totul s-a rezolvat dupa eliminarea lui Sophiane Feghouli pentru cumul de cartonase galbene. Acest lucru le-a permis catalanilor sa-si destabilizeze oponentii cu rapiditatea paselor in adancime, ceea ce i-a permis lui Xavi Hernandez sa suteze fara sperante pentru Diego Alves, astfel ca FC Barcelona s-a calificat pentru a 36-a oara in istoria clubului intr-o finala de Cupa Regelui Spaniei. Adversarul favoritilor nostri va fi Athletic Bilbao, echipa care a ajuns in aceasta faza a competitiei dupa ce a eliminat in semifinale revelatia actualei editii, CD Mirandes, 8-3 scor general, victorii in ambele manse pentru ”leii basci” 1-2 si 6-2. Totodata, aceasta victorie il plaseaza pe Josep Guardiola in topul tehnicienilor cu cel de-al doilea parcurs victorios in ceea ce priveste cele mai multe succesuri pe banca tehnica, depasindu-l pe olandezul Frank Rijkaard, care se lauda pana in momentul rezultatului final de azi-noapte cu 161 de victorii. Pe prima pozitie se mentine inegalabilul Johan Cruyff, domnia sa avand 245 de victorii in cei 8 ani petrecuti pe banca catalanilor.

3 gânduri despre “FC Barcelona vs CF Valencia 2-0. Victorie pe gustul lui Guardiola!