FC Barcelona vs Sporting Gijon 3-1. Victorie in conditii nefavorabile!

FC Barcelona a suferit teribil in disputa cu Sporting Gijon care a contat pentru etapa a 25-a din La Liga, insa reusitele lui Andres Iniesta, Seydou Keita si Xavi Hernandez au contat decisiv, in ciuda faptului ca favoritii nostri au evoluat mai bine de 45 minute in inferioritate numerita, dupa ce Gerard Pique a fost eliminat la putin timp dupa iesirea de la cabine.

Campionii en-titre din Primera Division au fost nevoiti sa astepte sfarsitul partidei de pe Camp Nou pentru a bifa cu aceasta ocazie, a 17-a victorie din actuala stagiune competitionala. Fara aportul argentinianului Messi pe gazon, suspendat in urma incasarii unui cartonas galben in partida cu Atletico Madrid de saptamana trecuta, unde golul sau a contat decisiv in privinta unei victorii chinuite, dar obligatorie, favoritii nostri n-au gasit spatiile necesare in asa fel incat sa pericliteze buturile adverse. Din pacate, fragmentarea jocului de catre Velasco Carballo, care a acordat cartonase galbene in proportie de 95% celor prezenti pe teren, i-a obligat pur si simplu pe elevii lui Guardiola sa distruga anumite complexe cu aceste echipe preocupate in mod deosebit sa nu ofere posibilitatea adversarilor, in cazul de fata al catalanilor, cunoscuti pentru usurinta cu care pot destabiliza un mecanism defensiv.

Daca in alte ocazii, adversarii intalniti erau capabili sa se conforme cu planul tehnico-tactic al tehnicianului, Sporting Gijon, prin jucatorii sai, au rezistat cu brio acestei tentative, pana in minutul 80. Din pacate pentru vizitatorii, restabilirea egalitatii de catre David Barral, introdus de Javier Clemente in minutul 48 in locul lui Damian Suarez, n-a fost suficienta incat sa ii sperie pe catalani. S-au napustit catre buturile lui Juan Pablo si au asteptat pana spre fluierul de final, golul izbavitor. Seydou Keita a fructificat magistral pasa in profunzime a lui Alexis Sanchez, intrat impreuna cu Cristian Tello la 4 minute dupa eliminarea lui Pique, pentru a-i nelinisti pe vizitatori, sutul malianului fiind imparabil, spre apropierea vinclului portii.

Reusita mijlocasului defensiv a produs o descatusare sufleteasca in tabara gazdelor si au presat in permanenta defensiva adversa pana cand acestia sa se resemneze definitiv, iar Xavi Hernandez a reusit in cele din urma sa aduca linistea pe Camp Nou, lobandu-l splendid pe Juan Pablo, astfel ca acest succes obtinut in conditii neprielnice conteaza, mai ales ca nu s-a aflat pe gazon Lionel Messi, un jucator ce-si propune anual sa fie in centrul atentiei, capacitatea tehnica ajutandu-l nespus. N-a fost un meci de-a dreptul senzational, ci mai degraba unul in care s-a observat iminent lipsa sud-americanului, dar totul este bine cand se termina cu bine, astfel ca detinatorii Ligii Campionilor abordeaza relaxati returul cu Bayer Leverkusen, de pe 7 martie. Din pacate, Alexis nu va putea sa-si ajute magistral colegii precum a facut-o pe Bay Arena, fiind nevoit sa stea departe de gazon timp de aproximativ doua saptamani, in urma unei recidive in zona muschilor adductori.

Un gând despre “FC Barcelona vs Sporting Gijon 3-1. Victorie in conditii nefavorabile!