Regal Barcelona s-a calificat en-fanfare in Final Four

Regal Barcelona a obtinut biletele pentru Final Four-ul EuroLigii la baschet masculin ce se desfasoara in Istanbul, Turcia. Fostii detinatori ai celei mai titrate competitii intercluburi din cadrul baschetului european au castigat seria din faza 1/4 de finala contra rusilor de la Unics Kazan, cu un scor general de 3-0, 2 victorii pe teren propriu, respectiv un succes in Rusia.

O serie de 5 meciuri din cadrul sferturilor de finala ale EuroLigii n-a fost posibila sa se dispute in conditii optime, deoarece Regal Barcelona a obtinut 3 victorii, suficiente incat sa garanteze patrunderea in Final Four, eveniment ce se desfasoara anul acesta in Istanbul, Turcia. Unics Kazan s-a dovedit un sparring-partner de succes, acestia nefiind in stare sa creeze dezechilibru in tabara favoritilor nostri. Daca anul trecut catalanii erau eliminati din competitie de catre Panathinaikos Athena, grupare care a castigat in cele din urma EuroLiga, in actualul sezon competitional totul s-a schimbat conform asteptarilor, astfel ca suflarea catalana de pe mapamond asteapta cu nerabdare partidele de la Istanbul, edificatorii in privinta adaugarii celei mai ravnite cupe in vitrina clubului. In randurile urmatoare aveti ocazia sa cititi cronicile celor 3 meciuri care i-a ”propulsat” pe catalani printre cele mai bune patru echipe ale Europei. Sa incepem, zic.

Regal Barcelona avea avantajul disputarii unui eventual trident de partide in Palau Blaugrana, pentru ca a terminat neinvinsa Top 16, cea de-a doua faza a grupelor competitiei si avand moralul extrem de ridicat in acest sens, au pornit cu dreptul in privinta indeplinirii obiectivului, castigarea celor 3 partide care garanta astfel calificarea in ultima faza a competitiei, Final Four-ul de la Istanbul. In data de 20 martie 2012 elevii lui Xavier Pascual au inceput en-fanfare. Juan Carlos Navarro, cel mai consacrat baschetbalist all-time al EuroLigii in privinta punctelor marcate si mai ales, Pete Mickael, s-au dovedit artizanii unui succes concludent. Totusi, a fost nevoie de-o inspiratie colectiva in ultimul ”sfert” pentru a reusi victoria ce le-ar fi turnat ”plumb” in picioare vizitatorilor. La un moment dat, scorul devenise 62-59 si ultimele minute le-au apartinut gazdelor, care n-au avut alta solutie decat sa echilibreze balanta in ceea ce priveste solutionarea problemelor de ordin defensiv, unde le-au permis adversarilor sa se apropie. Dupa cum probabil stiti, cei echipati intr-un predominant maieu cu dungi ros-albastre nu ofera prilejul oponentilor sa arunce decisiv catre cos, insa neglijenta sau mai bine zis, subestimarea posibilitatilor de aruncare ale adversarului le-a creat probleme, dar s-au rezolvat intr-un mod colectiv de toata frumusetea, nivelul concentrarii ajutandu-i sa redreseze situatia nefavorabila, iar scorul final de 78-66 a readus entuziasmul in tabara catalanilor, care pregateau constiincios cel de-al doilea meci dintr-o serie posibila de 5. Mickael cu 22 de puncte, respectiv Lorbek cu 15, au fost de depart, cei mai importanti baschetbalisti de pe parchet, exasperandu-i pe elevii lui Evgheni Pashutin, care s-au vazut nevoiti sa se recunoasca invinsi.

Cel de-al doilea meci s-a jucat in 22 martie, tot in Palau Blaugrana. De aceasta data, vizitatorii au opus o rezistenta de neimaginat, ceea ce i-a determinat pe sfertfinalistii editiei precedente sa se mobilizeze corespunzator in asa fel incat sa nu existe surprize de proportii dupa fluierul de final. Cele 40 de minute regulamentare ale intalnirii au fost extrem de echilibrate, din toate punctele de vedere. De altfel, scorul dupa expirarea celor 10 minute din cele patru reprize a fost de 66-63, imprecizia, dar mai ales defensiva organizata ireprosabil din partea ambelor tabere a produs un joc de uzura, neprielnic spectacolului sportiv, dar important in ceea ce priveste adoptarea tacticii castigatoare. Nathan Jawai, masivul pivot de origine americana al oaspetilor a fost MVP-ul partidei, reusind 21 puncte, majoritatea dintre acestea fiind in momente de maxima importanta, cand favoritii nostri pareau stapani pe situatie. Din fericire, Pete Mickael a salvat situatia in ultimele secvente ale intalnirii si a produs deznadejde adversarilor, vizibili increzatori ca puteau in cele din urma sa egaleze situatia, dar cum ”socoteala de acasa, nu s-a potrivit cu cea de pe parchet”, in cazul de fata, rusii erau obligati sa obtina victorii pe teren propriu, astfel suspansul era garantat si iubitorii baschetului aveau motive sa priveasca din fata micului ecran, respectiv de la fata locului, o disputa realmente pasionanta.

Ieri s-a disputat cel de-al treilea meci, ultimul al acestei serii, deoarece Regal Barcelona a revenit dintr-o situatie oarecum jenanta si i-a invins conform asteptarilor pe Unics Kazan, devenind astfel prima echipa calificata in Final Four-ul de la Istanbul. Convinsi de faptul ca pot redresa situatia nefavorabila in care se aflau, rusii s-au napustit spre panoul advers. Sustinuti frenetic de catre public, cei echipati intr-un predominant maieu de culoare verde inscriau cu usurinta de la linia de 6,75 metri, rezervata aruncatorilor de 3 puncte, in timp ce vizitatorii pareau in prealabil relaxati si in acelasi timp nepasatori asupra eventualelor consecinte. Probabil au considerat ca aceasta serie merita continuata si n-au fortat decat in ultimele minute ale celor doua reprize. Din aceasta cauza, Unics Kazan avea la un moment dat un avantaj imens de 10 pct, insa elevii lui Xavi Pascual s-au trezit din ”amorteala” cand nu mai credeau ca este posibil asa ceva, adversarii. Intrandu-se la pauza cu scorul general de 34-28, catalanii abordau increzatori partea finala. Obositi evident datorita efortului exceptional pe durata celor 20 minute regulamentare ale intalnirii, rusii au cazut prada ambitiei favoritilor nostri, care n-au avut alta solutie decat sa demonstreze pe parchet cine sunt intr-adevar cei destinati sa obtina biletele pentru Istanbul. Ca de obicei, baschetbalistul responsabil de rezultatul final a fost intr-o proportie covarsitoare, Juan Carlos Navarro, autor a 21 de puncte. Daca primele doua reprize le-a apartinut gazdelor, 19-17 si 15-11, restul partidei a fost o afacere 100% blaugrana. Scorurile partiale de 11-18 si 11-21 au fost suficiente pentru Regal Barcelona sa obtina calificarea in ultima faza a competitiei supreme din cadrul baschetului european intercluburi, Final Four-ul, eveniment unde vor participa cele mai bune patru echipe ale sezonului actual. Aruncarile precise de 3 pct au reprezentat cheia succesului si totodata n-a facut decat sa intristeze spectatorii veniti intr-un numar impresionant sa-si sustina favoritii, astfel ca fosta castigatoare din EuroCup se vede nevoita sa paraseasca cu demnitate EuroLiga, adversarul fiind mult prea puternic pentru a-l elimina.