Real Zaragoza vs FC Barcelona 1-4. Lectie de fotbal pe La Romareda

Campioana en-titre din Spania a reusit sa revina dintr-o situatie nefavorabila contra unei echipe aflate in zona ”nisipurilor miscatoare”, astfel ca jucatorii de la Real Zaragoza au fost nevoiti sa se recunoasca invinsi, 1-4, chiar daca au deschis scorul pe La Romareda.

Favoritii nostri erau condamnati la victorie impotriva unei echipe aflate intr-o crestere evidenta in ceea ce priveste ultimele etape din La Liga, unde reusisera sa-si puna sperante intr-o eventuala salvare de la retrogradare, obtinand 3 victorii consecutive, insa catalanii erau constienti de faptul ca n-aveau alta posibilitate decat victoria, pentru a-i pune intr-o situatie complicata pe rivalii traditionali la cucerirea laurilor de campioni, care au meci in aceasta runda contra ocupantei locului 3, CF Valencia. Surprinzator, as putea spune, gazdele reusesc intr-o oarecare masura sa exercite o presiune neasteptata inspre buturile lui Victor Valdes, care a rezistat cu brio in fata neputintei adversarilor pana in minutul 23, atunci cand il faulteaza in careu pe Angel Lafita, insa Carlos Aranda il evidentiaza pe Valdes, care nu s-a fortat absolut deloc, respingand in lateral, precum in manualul de instruire al portarilor, astfel ca Barça rasufla usurata. Din pacate, fostul atacant al Osasunei se razbuna pentru ratarea loviturii de pedeapsa si il invinge, norocos ce-i drept, pe Valdes, profitand de-o parada gresita, mingea venindu-i exact pe cap, iar lovitura a fost plasata suficient incat sa nu ii permita lui Puyol sa evite golul. Fanii gazdelor erau in al 9-lea cer si credeau in sinea lor ca vor pune presiune pe elevii lui Guardiola cat sa ii sperie, pentru a nu periclita buturile adverse. Totusi, increderea inca persista in tabara vizitatorilor si intr-un moment de neatentie din partea lui Roberto, ”El Tiburon” reia simplu din apropiere, fructificand briza necorespunzatoare retinerii balonului de catre fostul component al Benficai.

Era minutul 36 si lucrurile intrau intr-o normalitate benefica redresarii situatiei nefavorabile. Trei minute mai tarziu, Messi reuseste sa-si treaca in contul personal cea de-a 59-a reusita in toate competiile, atunci cand il pacaleste pe Roberto, cu un sut extrem de puternic la coltul scurt. Inainte de intrarea la cabine, Abraham Minero este eliminat de centralul acestei partide, domnul Turienzo Alvarez, in urma cumului de cartonase galbene si practic, se punea doar problema scorului final in repriza secunda. Dupa iesirea de la cabine, oaspetii au ”confiscat” balonul in asa fel incat sa protejeze avantajul infim capatat in primele 45 de minute ale intalnirii si cand era cazul, incercau sa ii determine pe adversari sa nu mai aibe vreo sansa asupra obtinerii unui rezultat pozitiv. De abia in ultimele zece minute, FC Barcelona rezolva 100% problema invingatoarei, atunci cand Messi transforma un penalty obtinut de catre Alexis Sanchez si nu in cele din urma, ultimul gol al serii a purtat semnatura lui Pedro Rodriguez, care a finalizat cu latul o actiune pornita din bocancul sau, care a dezechilibrat mecanismul defensiv al elevilor lui Manolo Jimenez. Cele 3 puncte obtinute astazi au fost obtinute de-o maniera ireprosabila, in conditiile unui inceput realmente nefast, care putea sa aibe oricand ”urmari grave” asupra starii psihice, insa Messi & co. s-au dovedit inteligenti cand situatia era oarecum critica si s-au bucurat la finalul partidei de succesul colectiv, astfel ca asteapta un nou pas gresit al celor de la Real Madrid, totul pentru a indrepta spre bine, favorurile cu care arbitrii spanioli i-au ajutat pe madrileni sa ocupe prima pozitie in clasament.