FC Barcelona vs Real Sociedad 5-1. Primul pas catre normalitate

Barça a inceput en-fanfare noua stagiune competitionala din La Liga, invingand pe Real Sociedad, scor final 5-1. Autorii golurilor au fost Carles Puyol, Lionel Messi 2x, Pedro Rodriguez si David Villa. Pentru oaspeti a inscris Chori Castro.

Azi-noapte, catalanii si-au aratat valentele ofensive împotriva unui colectiv extrem de artagos care isi cunoastea iminent adversarul intalnit in cale, dar in acelasi timp n-au putut emite pretentii sa ii reduca la tacere pe vice-campionii editiei precedente de La Liga, una dominata autoritar de catre rivalii traditionali ai favoritilor nostri.

Spectatorii veniti in numar impresionant sa asiste la debutul pe banca tehnica a lui Tito Vilanova intr-un meci oficial, au avut posibilitatea sa urmareasca indeaproape dorinta fiecarui jucator blaugrana, intrucat favoritii nostri sunt hotarati sa uite definitiv de faptul ca Real Madrid a obtinut laurii de campioni in stagiunea precedenta. Din aceasta cauza au pornit ca din ”tromba”. In primul sfert de ora regulamentar al intalnirii arbitrul a fost nevoit sa readuca balonul la mijlocul terenului in 4 randuri, pentru ca , atat gazdele cat si oaspetii au profitat iminent de ”gaurile” din defensiva. Carles Puyol a fost omul care si-a vazut pentru prima data in acest sezon numele pe tabela de marcaj de pe Camp Nou. ”El Tiburon” a reusit sa plaseze impecabil o lovitura de cap dintr-un corner executat magistral de catre Xavi. Ulterior, bascii au restabilit egalitatea in urma unei nesincronizari in apararea catalanilor, unde Daniel Alves n-a reusit sa se replieze, astfel ca Chori Castro ii avertiza pe elevii lui Tito Vilanova ca n-au venit pe cel mai incapator stadion al Europei ” ca mielul la taiere” .

Totusi, diferenta de certa valoare s-a vazut in minutele ramase pana la fluierul final. Pana in momentul intrarii la cabine, scorul a capatat proportii. Lionel Messi a inscris de 2 ori pana in minutul 15, iar Pedro Rodriguez a contribuit si el decisiv la primul succes din La Liga inainte de cele 90 de minute regulamentare. In repriza secunda, asistenta a aplaudat revenirea pe gazon a lui David Villa si in acelasi timp s-au bucurat pentru reusita celui poreclit ”El Guaje” dupa o pauza de aproximativ sapte luni. Fostul atacant al celor de la Valencia a inchis tabela cu o executie ce-a avut la baza  mult ”sange rece” .

Prin aceasta victorie, destul de convingatoare, s-a facut primul pas catre normalitate, insa vom vedea cu totii peste 3 zile daca intr-adevar baietii ii vor domina psihic pe madrileni. Singurul inconvenient de care ne temem cu adevarat este in defensiva, acolo unde axul central, cat mai ales fundasii laterali, in speta Jordi Alba si Daniel Alves, se ambitioneaza sa ajunga cat mai repede in careul advers, dar uita oarecum de sarcinile defensive de care trebuie sa se achite constiincios, dand astfel oportunitatea unor atacanti extrem de vicleni ca Gonzalo Higuain sau Karim Benzema sa aibe spatiul necesar incat finalizarea actiunii sa nu esueze lamentabil.