FC Barcelona vs Celta Vigo 3-1. Cronica meciului

Actualii jucatori ai Barçei au intors o noua pagina in istoria clubului, devenind in prezent generatia care a avut cel mai fulminant start de sezon in campionatul Spaniei. Acest lucru a fost posibil datorita unui succes in fata nou-promovatei Celta Vigo, scor final 3-1.

Publicul catalan a asistat la stabilirea unei premieri absolute in istoria clubului. Elevii lui Tito Vilanova au realizat in cele 10 etape de pana acum, cel mai fastuos start de sezon in cei 112 ani de existenta. Acest lucru a fost posibil datorita unei victorii in dauna unei nou-promovate pe prima scena fotbalistica din Spania, Celta Vigo. Galicienii au reusit contracararea adversarului, determinandu-i pe favoritii nostri sa grabeasca actiunile, intrucat plasamentul impecabil al defensivei antrenate de Paco Herrera ii obliga intr-o oarecare masura sa ofere cursivitate jocului, altfel tabela ramanea nemodificata pentru o perioada indelungata. Tentativele au fost sortite esecului in primul sfert de ora al partidei, insa totul avea sa se schimbe in favoarea catalanilor.

Era minutul 20, cand Adriano combina letal cu Pedro, iar fundasul de origine braziliana il invingea pe Javi Varas, profitand de centrarea impecabila a celui cu care a dorit sa paseze in asa fel incat sa ii garanteze iminenta finalizare in situatie 1 contra 1 impotriva portarului advers. In ciuda deschiderii scorului, vizitatorii n-au incetat sa isi surprinda oponentii si intr-un moment de neatentie, Krohn-Dehli il vede in pozitie favorabila pe Alex Lopez, patrunderea acestuia s-a terminat cu un sut respins miraculos de catre Victor Valdes, insa Mario Bermejo, aflat in apropierea ”punctului cu var” impinge balonul in plasa. Chiar si in aceste conditii, catalanii n-aveau alta solutie decat sa atace furibund. Nu trecusera nici macar trei minute de la restabilirea egalitatii si David Villa reuseste sa inscrie din apropiere, dupa o actiune realmente incantatoare la care au participat Iniesta, respectiv fostul atacant al Valenciei.

Restul intalnirii n-a fost pe placul suporterilor. Pana in momentul intrarii la vestiare, autorul primului gol al partidei a fost nevoit sa ii lase locul compatriotului sau Daniel Alves, intrucat in urma unui contact cu un fundas advers, n-a mai alergat in conditii normale. Celta, o echipa ce merita felicitata pentru daruirea jucatorilor, n-a depus ”armele” cum credeam cu totii. Dupa 15 minute in care ambii tehnicieni au discutat ultimele idei asupra surprinderii adversarului, galicienii, prin Iago Aspas, au avut o sansa imensa de egalare, insa sutul celui mai apreciat fotbalist din tabara oaspetilor a trecut milimetric pe langa poarta, spre usurarea lui Valdes, care n-a putut pur si simplu sa intervina. La aproximativ un sfert de ora de la aceasta ratare uriasa, David Villa isi face simtita prezenta inca odata, cand ii permite lui Jordi Alba sa inscrie la randul sau.

De mentionat faptul ca in momentul pasarii, purtatorul tricoului cu numarul 18 se afla in pozitie neregulamentara si acest lucru a iscat polemici de nedescris in presa madrilena. Pe final a contat stilul arhicunoscut microbistilor de pretutindeni in care balonul trebuia mentinut in permanenta, insa acest lucru putea deveni o povara pentru Messi & co. , argentinianul cazand la datorie spre ultimele secvente ale partidei si totodata ne-a adus intr-o stare ingrijoratoare, dat fiind faptul ca duelul cu Tunez, un fundas de origine venezueleana, a fost unul extrem de dur. Din fericire, genunchiul a rezistat, insa nu-mi ofera garantii in ceea ce priveste trecerea cu brio peste aceasta problema aparuta de nicaieri, deoarece pe imaginile televiziunii spaniole Canal+ se observa cum Messi nu se simtea in largul sau.