FC Barcelona vs Athletic Bilbao 5-1. Recordmenii Spaniei

https://fcbspecialblog.files.wordpress.com/2012/10/ionut.png?w=203&h=85&h=85FC Barcelona a intrat din nou in istorie. Dupa o noua victorie, 5-1 contra celor de la Athletic Bilbao, au stabilit un record inimaginabil care consta in cel mai bun start din istoria campionatului, depasind realizarile Realului din sezonul 1991-1992, cand rivalii au obtinut 12 victorii si 2 rezultate de egalitate in primele 14 meciuri ale stagiunii.

https://i0.wp.com/img01.mundodeportivo.com/2012/12/01/Partido-FCB-Athletic-Bilbao-de_54356024898_54115221155_600_244.jpgCea mai incapatoare arena sportiva a Europei a intrat iarasi in istorie. A fost posibil acest lucru datorita unei victorii concludente obtinuta in fata unui Bilbao ce-a dezamagit profund in actuala stagiune competitionala. Partida in sine a fost dominata copios de favoritii nostri, iar scorul final reflecta perfect ceea ce s-a intamplat pe durata celor 90 de minute regulamentare. In primul sfert de ora al intalnirii, mingea n-a vrut pur si simplu sa ajunga in plasa portii aparate de Gorka Iraizoz, insa situatia avea sa se schimbe pe parcurs. Surprinzator, FC Barcelona deschide scorul in urma unei faze fixe. Un corner executat de pe partea stanga din bocancul lui Lionel Messi ii permite lui Fabregas sa suteze spre poarta bascilor, Iraizoz respinge tentativa ”fiului ratacitor” si Pique, aflat in apropierea zonei rezervate portarului, inscrie cu lejeritate.

https://i0.wp.com/img01.mundodeportivo.com/2012/12/01/El-mejor-inicio-de-la-historia_54356877406_54145916424_724_270.jpgVizitatorii n-au putut rezista asaltului blaugrana si Messi reuseste sa-si vada numele pe lista marcatorilor in actuala editie de La Liga pentru a 20-a oara, asta in ciuda respingerii balonului de catre Amorebieta. Tabela avea sa se modifice inca odata spre finele primei reprize, atunci cand o combinatie letala de pase ce i-a avut in prim-plan pe Alba, Messi, Xavi si Fabregas il ajuta pe Adriano Correia sa finalizeze impecabil o actiune de nota 10. Scorul putea capata proportii inca dinaintea reusitei brazilianului, insa paradele lui Gorka i-au privat pe colegii sai de umilinta suprema, astfel ca s-a intrat cu scor de neprezentare la vestiare. Dupa iesirea de la cabine, scenariul a fost asemanator. Barça incanta publicul prin jocul prestat, in timp ce fosta finalista de UEFA Europa League era asediata permanent.

https://i2.wp.com/img01.mundodeportivo.com/2012/12/01/Cesc-realiza-un-gesto-tras-su-_54356877731_54115221155_600_244.jpgCatalanii nu aveau sa se opreasca aici. Desi puteau oricand sa tergiverseze pe cat posibil periclitarea buturilor adverse, elevii lui Tito Vilanova au dorit nespus sa duca pana la capat planul de a-i umili pe basci, astfel ca golul al 4-lea al serii marcat de catre Fabregas a venit pe fondul unei dominatii teritoriale desavarsite. Dupa minutul 57, cel in care Cesc a inscris, a intervenit relaxarea in tabara gazdelor, explicabila in astfel de conditii. Nemultumit de aceasta atitudine a fost de departe Victor Valdes, care a fost nevoit sa scoata balonul din poarta opt minute mai tarziu, atunci cand Ibai Gomez pacaleste axul central si finalizeaza exemplar, exasperandu-l pe detinatorul trofeului Zamora din stagiunea precedenta.

https://i2.wp.com/estaticos.sport.es/resources/jpg/4/7/1354395121574.jpgMessi nu putea sa termine aceasta partida doar cu un singur gol. Argentinianul a inchis tabela in minutul 70, devenind astfel protagonist al unor serii de ”duble” consecutive si in acelasi timp se remarca cu cele 84 de goluri pe anul 2012. Artistii nu ne-au dezamagit. Inca odata, daca mai era nevoie, le-au aratat rivalilor traditionali din Spania ca absolut orice tentativa de stabilire al vreunui record este ulterior depasit intr-un mod maiestuos. Spectatorii au asistat la un nou regal fotbalistic si totodata s-au simtit mandri de favoritii lor. O astfel de generatie fabuloasa trebuia intr-o oarecare masura sa-si lase vizibil amprenta pe orgoliul catalan, unul menit sa triumfe in absolut orice competitie, indiferent de miza acesteia.