CF Granada vs FC Barcelona 1-2. Messi este hotarat sa doboare alte recorduri

Ultimul meci de dinaintea confruntarii din cadrul optimilor de finala ale Ligii Campionilor cu A.C. Milan, care se va disputa miercuri, a fost la discretia favoritilor nostri, intrucat CF Granada n-a emis pretentii de victorie.

FC Barcelona, prin jucatorii legitimati in club, demonstreaza, daca mai era nevoie de asa ceva, ca respecta indubitabil caile profesionalismului. Majoritatea ar considera avansul de 12, respectiv 16 puncte fata de echipele ce emit pretentii la o clasare pe podium, suficient incat le-ar permite sa trateze intr-un mod nefiresc partidele care au mai ramas de disputat in actuala stagiune competitionala din La Liga, insa favoritii nostri ”arunca manusa” spre combatanti intr-o proportie covarsitoare. Messi & co. respira adanc de fiecare data cand se afla in situatii neprevazute si parasesc gazonul din postura invingatorilor.

Scenariul a fost asemanator pe Estadio Nuevo Los Carmenes din Granada. Andaluzii si-au propus in aceasta partida sa tergiverseze momentul unor situatii ingrate, dar minunea n-a durat decat o repriza regulamentara. ”Monstrul” s-a trezit din amorteala si in cele din urma a readus entuziasmul in tabara catalanilor, indreptand o neregularitate. CF Granada a deschis scorul prin Odion Ighalo, insa reusita atacantului de origine nigeriana survenita in minutul 25 nu trebuia validata. Decizia eronata a brigazii de arbitrii i-a motivat suplimentar pe elevii lui Jordi Roura. Dupa iesirea de la cabine, baietii s-au concentrat suficient in asa fel incat contorizarea altor 3 puncte in clasament sa nu reprezinte o problema in acest sens.

supraomLionel Messi a redresat in maniera personala dezavantajul creat in urma unei erori de arbitraj, ajungand totodata la o borna istorica, 300 de goluri in tricoul blaugrana, purtat inca de cand avea 17 ani, mai precis din sezonul competitional 2004-2005. Intamplarea s-a petrecut la aproximativ 5 minute de la revenirea pe teren, argentinianul speculand greseala inoportuna a lui Toño, care a respins intr-o zona nesigura, sutul puternic de la distanta a lui Cesc Fabregas. Seara decarului catalan s-a terminat en-fanfare. In minutul 73 executa magistral o lovitura libera cu piciorul stang si stabileste scorul final al acestei intalniri care a contat pentru etapa a 24-a in La Liga. Pana in momentul fluierului final, baietii s-au multumit sa-si rezerve energia pentru partida cu A.C. Milan din optimile de finala ale Ligii Campionilor.

P.S. In ritmul actual, avand la dispozitie inca 14 partide de disputat, Messi este hotarat sa doboare un alt record, acela al celor mai multe goluri intr-o stagiune competitionala din cadrul campionatelor puternice din istoria fotbalului. Momentan, la cele 37 de reusite ale sale, ”Pulga” isi va depasi, mai mult ca sigur performanta anterioara de 50 goluri, insa tinta principala o reprezinta depasirea legendarului Dixie Dean, fotbalist ce-a imbracat tricoul gruparii Everton FC cand si-a trecut de 60 ori numele pe lista marcatorilor in sezonul 1927-1928 al primei divizii englezesti.

Un gând despre “CF Granada vs FC Barcelona 1-2. Messi este hotarat sa doboare alte recorduri

1. Acum 2-3 ani nici nu s-ar fi gandit cineva ca recordul lui Dixie Dean ar putea fi in pericol. As fi zis ca e nebunie curata… dar cu Messi nimic nu e batut in cuie, e capabil de orice!