Barça Athletic vs CD Tenerife 3-1. Succes colectiv desavarsit!

Surprinzator sau nu, micii canterani au obtinut victoria in fata celor de la CD Tenerife, in ciuda numeroaselor absente din lot.

Luis Enrique a fost foarte inspirat in aceasta seara asupra titularizarilor si i-a aruncat in lupta pe tinerii Sergio Gomez, fundas central, Carlos Carmona, mijlocas defensiv si nu in cele din urma Cristian Tello, un produs 100% al academiei La Masia. Ambele tabere s-au neutralizat reciproc, asta in primele 5 minute ale intalnirii. Dupa scurgerea acestor minute, spectacolul a inceput. Mai intai, vizitatorii au inscris un gol in minutul opt, insa reusita lui Nino a fost anulata corect pe motiv de off-side. In ciuda acestui gol nevalidat, ”canarii” au continuat sa preseze poarta aparata de Oier Olazabal, insa tocmai cand atacau furibund atunci au fost pedepsiti aspru pe contraatac. Martin Montoya a fost cel care a recuperat o minge periculoasa trimisa de camerunezul Kome in atac, mingea din piciorul lui Oriol Romeu, revenit dupa o accidentare suferita acum 3 saptamani, ajunge la rapidul Nolito si acesta gaseste o pasa superba spre Jonathan Soriano, care la randul sau preia nemaipomenit balonul lobat peste apararea adversa si-l invinge pe fostul goalkeeper al gruparii Atletico Madrid, Sergio Aragoneses, printr-un procedeu tehnic desavarsit.

Dupa inscrierea acestui gol, Barça Athletic s-a asezat intr-o defensiva permanenta pentru a incerca atat de doritul contraatac care sa destabilizeze complet gruparea oaspete. Dupa nenumarate incercari de a desface jocul, micii canterani antrenati de Luis Enrique reusesc sa inscrie o noua bijuterie de gol. Actiunea a pornit din bocancul aceluiasi Martin Montoya, care i-a trimis un balon in adancime tanarului Cristian Tello si acesta a patruns rapid spre careul advers si a incercat o centrare in fata portii, dar din fericire pentru catalani mingea a fost deviata de catre un adversar pentru a ajunge decisiv la Nolito, care a trimis un semi-voleu de toata frumusetea, sub bara portii aparate de Aragoneses.

Repriza secunda nu a inceput tocmai conform planului pentru Barça Athletic, asta deoarece la doar 3 minute dupa reluarea jocului, Mikel Alonso trimite un sut superb de la distanta si-l invinge pe Oier Olazabal, pentru a pune astfel o presiune suplimentara pe jucatorii catalani. Din fericire, freneticii suporteri catalani i-au ajutat din plin pe baieti, care s-au dovedit dupa primirea acestui gol foarte lucizi, mai ales portarul. Olazabal a fost pus la grea incercare de mijlocasii ”canarilor”, insa interventiile sale le-au permis spectatorilor sa-l incurajeze. Vizitatorii aveau cu totul alta fata in repriza secunda si presau incontinuu buturile adverse. Posesia a fost dezastruoasa pentru Barça Athletic in primul sfert de ora al reprizei secunde si tot ceea ce sperau micii canterani era un cadou din partea adversarilor. Luis Enrique face prima schimbare a jocului in minutul 63 introducandu-l pe Victor Vazquez in locul lui Cristian Tello, total iesit din joc dupa iesirea de la cabine.

Intrarea jucatorului care a fost in aceeasi generatie cu Messi a fost foarte inspirata, deoarece dupa doar cateva minute a initiat o actiune pe partea stanga, acolo unde urcarea lui Abraham Minero a fost rasplatita de catre acesta cu o pasa decisiva spre Carlos Carmona, care din apropiere nu l-a iertat deloc pe Sergio Aragoneses, schimband din nou tabela in minutul 68. A fost un gol foarte important, pentru ca moralul tinerilor jucatori catalani era foarte ridicat. Carlos Carmona a fost substituit mai apoi de catre Ilie Sanchez, deoarece avea un cartonas galben si Luis Enrique nu a riscat absolut nimic. Ultima schimbare a managerului asturian a fost in minutul 77, Ruben Rochina l-a inlocuit pe autorul primului gol al partidei, Jonathan Soriano. Abraham Minero isi lasa colegii in 10 oameni dupa ce se accidenteaza stupid la cot, in urma unei aterizari nedorite pe gazon si astfel Barça Athletic era nevoita sa lupte inca 5 minute pentru o noua victorie. Din fericire, minutele ramase pana la fluierul final n-au mai adus nimic  notabil pe tabela de marcaj, astfel ca micii canterani au obtinut o noua victorie, cea de-a 5-a a sezonului din Liga Adelante.

Un gând despre “Barça Athletic vs CD Tenerife 3-1. Succes colectiv desavarsit!

1. Pingback: Tweets that mention Barça Athletic vs CD Tenerife 3-1. Succes colectiv desavarsit! | Blogul Suporterilor Catalani -- Topsy.com

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )