Canteranii pierd al 2-lea meci consecutiv pe teren propriu

”Satelitul” catalanilor a primit vizita echipei considerate favorite in privinta promovarii, Deportivo La Coruna. Experienta jucatorilor fostei prim-divizionare si-a spus cuvantul, galicienii invingand cu scorul de 3-2.

Posesia balonului n-a fost posibila intr-un duel cu experimentatii componenti ai principalei favorite in lupta pentru promovarea in La Liga. Catalanii au incercat sa-si faca jocul obisnuit, insa pressing-ul vizitatorilor a stopat aceasta tentativa. Ba mai mult, agresivitatea celor responsabili cu recuperarea balonului i-au pus in situatie nefavorabila pe elevii lui Eusebio Sacristán, care s-au vazut nevoiti sa scoate balonul din plasa dupa doar zece minute scurse din primele 45 minute regulamentare ale intalnirii. O centrare perfecta, marca Andres Guardado, l-a gasit in pozitie favorabila pe atacantul de origine tunisiana Lassad si acesta din urma il invinge pe Rubén Miño cu o lovitura plasata de cap. Anterior deschiderii scorului, ”SuperDepor” a fost privata de un alt gol, insa reusita lui Valeron a fost anulata corect pe motiv de offside. Oaspetii si-au continuat asaltul asupra buturilor celui considerat noul Valdes si au profitat indelung dupa naivitatea canteranilor, care n-au invatat absolut nimic din patania primului gol. Au preferat in continuare sa ajunga spre buturile adverse printr-o combinatie letala de pase in adancime, excluzand varianta indicata in acest caz, patrunderile pe benzile terenului. Reactia gazdelor n-a fost de bun augur, iar oaspetii si-au vazut in continuare de planul tactic impus de catre domnul Jose Luis Oltra, incercand sa majoreze diferenta. Iminenta dorinta de justificare al blazonului i-a obligat pur si simplu pe cei echipati intr-un predominant portocaliu sa incerce obtinerea victoriei inca din prima repriza. Guardado, cel mai tehnic jucator al galicienilor, a avut grija sa duca aceasta misiune la bun sfarsit, spre tristetea bancii tehnice al catalanilor.

Dupa 12 minute scurse de la deschiderea scorului, mexicanul dribleaza tot ce i-a venit in cale si dintr-o deviere norocoasa, balonul ajunge la picioarele aceluiasi Lassad, care indeplineste o simpla formalitate. Galicienii nu aveau sa se opreasca aici, intrucat dupa inscrierea celui de-al doilea gol al serii, omul meciului as indrazni sa afirm, Guardado, recupereaza un balon la mijlocul terenului, dribleaza scurt un adversar si il surprinde pe Miño cu un sut dincolo de mijlocul terenului. Aceasta reusita a fost posibila datorita faptului ca portarul micilor canterani se afla undeva la 15 m de poarta sa, iar precizia sutului a incantat intreaga asistenta. Avea sa fie ultimul gol al vizitatorilor, decisiv pentru victorie. De aici, totul a fost la discretia ”satelitului”. In minutul 36, o actiune personala survenita pe banda dreapta ii ofera sansa lui Rodri, jucator cumparat in aceasta vara de la FC Sevilla, pentru doar 3 milioane de euro, sa inscrie primul sau gol in tricoul blaugrana al echipei secunde. Patrunderea lui Martin Montoya a fost aplaudata indelung, iar actiunea trebuia finalizata cu gol. Rodri nu l-a iertat pe Daniel Aranzubia din apropiere si astfel micii canterani erau dornici sa incerce imposibilul in fata experimentatilor componenti ai gruparii galiciene. Eusebio il trimitea pe Gerard Deulofeu imediat dupa pauza si contributia unuia dintre cei mai apreciati tineri din celebra academie La Masia, a fost intr-o oarecare masura, benefica. Spre surprinderea tuturor, eforturile considerabile ale favoritilor nostri n-au putut sa ii surprinda intr-un fel pe oaspeti, care si-au conservat avantajul infim. De abia spre ultimele 20 minute ale disputei, Rafael Alcantara inscrie al doilea si totodata ultimul gol al serii. Chiar daca au fortat si sperat in acelasi timp sa egaleze, canteranii n-au putut mai mult. Si in aceste conditii, lectia de ieri va fi analizata corespunzator.

Barça Atlètic: (4-3-3) Miño – Montoya, Armando, Bartra (Carmona 86′), Planas – Sergi Roberto, Dos Santos, Espinosa (Cuenca 57’) – Kiko Femenía (Deulofeu 46’), Rodri, Rafael Alcantara

Deportivo: (4-2-3-1) Aranzubia – Laure, Colotto (Ze Castro 75’), Aythami, Ayoze (Saul 40’) – Álex Bergantiños, Jesús Vázquez – Guardado, Valerón, Salomao – Lassad (Pablo Álvarez 69’).